H1N1: tanítási szünettel lehet védekezni
Túl vagyunk az első tömeges megbetegedésen, egy csepeli iskolában 112 gyermeket fertőzőtt meg az A/H1N1. Az országos tiszti főorvos szerint várható volt, hogy iskolákban, zárt közösségekben könnyebb dolga lesz az új vírusnak. Nem kizárt, hogy további megbetegedések lesznek, az ÁNTSZ szerint minden ilyen esetben indokolt a tanítási szünet mielőbbi elrendelése. Leghamarabb tavasszal lélegezhetünk fel, a járvány első hulláma után.
Egyre többen kapják el a kórt, ám szó nincs arról, hogy a vírus mutálódna, nem veszélyesebb, mint eddig volt - nyugtatgat az egészségügyi világszervezet (WHO) legfrissebb közleményében. A magyarországi első tömeges megbetegedés - csepeli iskolások - is azzal indokolható, hogy a fiatal korosztály a legveszélyeztetettebb, fogékonyak rá, így közöttük könnyen terjedhet az új vírus.
Hétfőn sem volt, és a legfrisebb infromációk szerint kedden sem lesz tanítás a csepeli ADU Vállalkozói Szakközép- és Szakiskolaiskolában, ahol eddig 112-en (két újabb esteről tudnak) betegedtek meg, köztük hét pedagógus is. Négyük esetében az új influenzavírust már kimutatták. "A szünet elrendelése a legjobb, amit ilyen esetben az intézmény vezetője tehet, és az is bölcs lépés volt, hogy rögtön az első tünetek észlelésekor eltávolították az intézményből a beteg gyermekeket" - mondták el megkeresésünkre az ÁNTSZ-nél. Mint hangsúlyozták, más intézményeknek is a gyors reagálást tanácsolják, ilyen helyzetben egyáltalán nem túlzás a tanítási szünet. Sepsi Zsigmond, az oktatási központ igazgatója szerint nincs pánik az érintettek körében, a szülők komolyan veszik a fertőzést, és együttműködnek, a diákokat orvoshoz viszik.
Tanítási szünet a csepeli iskolában. Vírusirtás © MTI - Koszticsák Szilárd |
Figyelmeztetések az iskolákban
Az új vírus tulajdonságait ismerve, az illetékes hatóságok készültek a tanévkezdésre. Közös levelet és információs csomagot küldött például minden iskolának, az új influenzavírus okozta esetleges megbetegedésekkel kapcsolatos felkészülésről és a követendő eljárásról az egészségügyi, illetve a kulturális minisztérium. Emellett az ÁNTSZ 550 ezer példányban lakossági tájékoztató kiadványt is eljuttatott ezekre a helyekre. Az utasítások szerint ki kell plakátolni, mi a teendő, ha megjelenik az új influenza.
Alapvetően a higiéniára hívják fel a figyelmet. Például használat után a zsebkendőt a szemétgyűjtőbe ajánlatos dobni. Gyakran kell kezet mosni, meleg vízzel és szappannal, különösen köhögés, tüsszentés, orrfújás és a zsebkendő kidobása után. Ezzel megakadályozhatjuk, hogy a kezünkről a kórokozók tárgyakra, felületekre, onnan mások kezére, nyálkahártyájára kerüljenek. Ne érintsük meg a szemünket, orrunkat vagy szájunkat piszkos kézzel. Továbbá melegen ajánlott a szociális távolságtartás is, mint például az ölelkezés, puszilkodás mellőzése. Aki pedig az influenza tüneteit észleli magán, vagy arra gyanakszik, telefonon vegye fel a kapcsolatot háziorvosával, illetve az ügyelettel. A szakemberek arra is figyelmeztetnek, hogy semmiképpen ne szedjünk antibiotikumot, vagy antivirális gyógyszert az orvos utasítása nélkül.
Első hullám
Az előrejelzések szerint tavasszal leszünk túl a járvány első hullámán. A külföldi tapasztalatokhoz hasonlóan zömében a fiatalok fertőződnek meg. Az Országos Epidemiológiai Központ (OEK) légúti vírus osztályának az első 125 esetet - amelyben nincsenek benne a csepeli betegek - feldolgozó elemzése arra is rávilágít, hogy a fertőzöttek körülbelül 4 százalékánál alakult ki szövődmény, és ebből 2,4 százaléknál tüdőgyulladás, amely a legveszélyesebb, hiszen ebbe halt bele az első magyar áldozat. A legtöbb fertőzött 20 és 29 év közötti, és az összes beteg több mint 70 százaléka fiatalabb 30 évesnél. A legfiatalabb fertőzött egyébként 2, a legidősebb 62 éves volt.
Ígéretek szerint szeptember utolsó napjaira meglesz a vakcina forgalomba hozatali engedélye, október első heteiben pedig elkezdődhet a tömeges oltás. Aki addigra már túl van a fertőzésen, nem kell beoltatnia magát; mindaddig védett, míg a vírus nem fog jelentősen megváltozni. Ha valaki nem biztos abban, hogy új influenzája volt-e vagy csak a szezonális vírus fertőzte meg, könnyen kiderítheti egy laboratóriumi vizsgálattal, amelyet az OEK végez el. Igaz, ezért fizetni kell, mivel a tb nem támogatja, 5400 forintba kerül.