Szedik is, ajánlják is, pedig hiba
Az egészségügyi ellátásban dolgozók maguk is gyakran vásárolnak táplálékkiegészítő készítményeket vagy multivitaminokat, melyeknek hatásosságát nem bizonyították, használatuk veszélyeire viszont rendszeresen érkeznek bejelentések. Az elgondolkoztató vizsgálat eredményeit a Nutrition Journal közölte.
Anette Dickinson és munkacsoportja 900 amerikai orvost és 277 ápolónőt kérdezett meg arról, milyen ismereteik vannak a táplálékkiegészítőkkel, multivitaminokkal kapcsolatban, melyek különleges hatékonyságát, rendszeres szedésének előnyeit reklámok és színes magazinok bizonygatják.
A megkérdezett orvosok 83 százaléka férfi volt, és egyenlő arányban fordultak elő általános orvosok és különféle szakorvosok. Egyetlen szakterületet nem képviselt senki: a gyerekgyógyászok kimaradtak a fölmérésből.
Mint kiderült, mind az orvosoknak, mind a nővéreknek több mint a fele rendszeresen fogyasztott valamilyen formában táplálékkiegészítő készítményeket. Ennek okaként legtöbben az egészség megőrzését említették és azt, hogy az általuk elérhető információk szerint ezek a szerek segítik fizikai és lelki formában maradásukat.
Az orvosok 24 százaléka, a nővérek 27 százaléka csak multivitaminokat szedett. Minden harmadik-negyedik doktor és ápoló valamilyen speciális vitamint és táplálékkiegészítő anyagot vásárolt, mert azt szívvédőnek tartotta, illetve úgy tudta, hogy az a kezelés épen tartja az ízületeit, valamint általános egészségét.
Néhányan a többnyire ígéretes nevű készítmények szellemi egészségmegőrző tulajdonságaiban hisznek. Sokan ezzel indokolták a zöld tea és származékai, a halolaj, glukozamin, a lenmag, a kondroitin és az echinacea fogyasztását.
A felmérés során ismét kiderült, hogy az egészségügyben dolgozók igényelnék a gyógyhatású szerekre vonatkozó, eddiginél sokkalta részletesebb, objektívebb tájékoztatást, oktatást. Az orvosok 75 százaléka, az ápolók 79 százaléka úgy érezte, hogy jó volna, ha rendeznének ilyen témájú továbbképzéseket.
"Ez a fajta oktatás igen hasznos lenne mind a doktoroknak, mind a nővérkéknek és ezáltal azoknak a betegeknek is, akiket az előbbiek kezelnek és gondoznak" - írták a dolgozat szerzői.