Mellékhatások: miért nem jelentik?
197 ezer ember hal meg évente gyógyszer-mellékhatás következtében az Európai Unióban. Ahhoz, hogy ezt a számot drasztikusan csökkenteni lehessen az orvosok, a gyógyszerészek, a betegek együttműködésére van szükség: ha a beteg jelzi valamilyen mellékhatás jelentkezését, akkor azt az orvosának jelenteni kell az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek.
„Ennek leggyakoribb oka az, hogy az orvosok felesleges adminisztrációnak tartják az adott formanyomtatvány kitöltését, de egy pszichés gát is fontos szerepet játszik a bejelentés elmulasztásában" - fogalmazott Stankovics Lívia, a Magyarországi Gyógyszertörzskönyvezők Társasága farmakovigilancia (gyógyszerbiztonság) munkacsoportjának alapító tagja. Mint mondja, az orvos segíteni akar a betegen, s mikor tudomására jut, hogy az általa felírt gyógyszertől esetleg még rosszabb állapotba került a páciense, azt nem szívesen vallja be, még akkor sem, ha ez nem az ő hibája.
„Egy gyógyszer igazi tesztje az, amikor forgalomba kerül, vagyis a való élet mindenféle befolyásoló körülménye között kezdik el szedni a betegek" - indokolja a szakember a mellékhatás-bejelentés fontosságát.
A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.