2009. június. 04. 14:50 hvg.hu Utolsó frissítés: 2009. június. 04. 14:47 Plázs

Mellékhatások: miért nem jelentik?

197 ezer ember hal meg évente gyógyszer-mellékhatás következtében az Európai Unióban. Ahhoz, hogy ezt a számot drasztikusan csökkenteni lehessen az orvosok, a gyógyszerészek, a betegek együttműködésére van szükség: ha a beteg jelzi valamilyen mellékhatás jelentkezését, akkor azt az orvosának jelenteni kell az Országos Gyógyszerészeti Intézetnek.

S bár törvény kötelezi a gyógyítókat a mellékhatás-bejelentésre, az esetek többségében ez nem történik meg.

„Ennek leggyakoribb oka az, hogy az orvosok felesleges adminisztrációnak tartják az adott formanyomtatvány kitöltését, de egy pszichés gát is fontos szerepet játszik a bejelentés elmulasztásában" - fogalmazott Stankovics Lívia, a Magyarországi Gyógyszertörzskönyvezők Társasága farmakovigilancia (gyógyszerbiztonság)  munkacsoportjának alapító tagja. Mint mondja, az orvos segíteni akar a betegen, s mikor tudomására jut, hogy az általa felírt gyógyszertől esetleg még rosszabb állapotba került a páciense, azt nem szívesen vallja be, még akkor sem, ha ez nem az ő hibája.

„Egy gyógyszer igazi tesztje az, amikor forgalomba kerül, vagyis a való élet mindenféle befolyásoló körülménye között kezdik el szedni a betegek" - indokolja a szakember a mellékhatás-bejelentés fontosságát. 

A teljes cikket elolvashatja a HVG Online új egészségportálján.
Élet+Stílus hvg.hu 2024. november. 30. 10:00

„Elájult, és akkor jött rá, hogy valami nem stimmel” – Kösz, jól: kiégés és stressz a magyar munkahelyeken

<strong>Milyen személyiségjegyek jellemzik a munkamániásokat, és mi lehet az oka, hogy Magyarországon a civil szférában dolgozik a legtöbb munkafüggő</strong>? Mennyire az egyén, és mennyire a munkáltató felelőssége, ha a munkamánia eluralkodik, és függőséggé, kiégéssé válik? <strong>Mi a közös Karácsony Gergelyben és Donald Trumpban?</strong> A Kösz, jól vendége volt Kun Bernadette pszichológus és Merész István, az Allianz-Trade vezetője.