A nagy hőmérséklet-ingadozás hatással van még az egészséges szervezetre is.
A nagy hőmérséklet-ingadozás hatással van még az egészséges szervezetre is. Inkább legyünk elővigyázatosak, semhogy váratlanul érjen bennünket meglepetés. A meleg ugyanis lelassít bennünket. A legfontosabb, hogy ne várjunk, amíg szomjasak leszünk, az igazán meleg országokban napi 10 liter folyadékbevitelre lenne szükség! Nézzük tehát mik a legnagyobb veszélyek és hogyan védekezhetünk ezek ellen, ha forró tájakra utazunk.
Hasmenés
A szennyezett, bizonytalan eredetű étel elfogyasztása után 12-72 óra elteltével jelentkezhet. Hányinger, émelygés, gyomorgörcsök, hányás, ezek mind figyelmeztető jelek. Az erős hasmenés miatt fennáll a kiszáradás veszélye. Ezt megfelelő folyadékbevitellel kell pótolni. Ez történhet gyümölcslé, leves formájában is. A hasmenése időszak eltarthat egy hétig is. Nem árt, ha felkészülünk rá, és gyógyszert viszünk itthonról, ami legalább a tüneteket csökkenti. A nagy folyadékveszteség esetén a szervezet sóháztartása is felborul, emiatt jó a leves. Esetleg magunk is készíthetünk teát, amit kiszáradás veszélye esetén fogyasszunk. Egy hasznos recept: 1 liter híg tea, fél kávéskanál konyhasó, 1 kávéskanál szódabikarbóna, 2-3 dl gyümölcslé, 8 kávéskanál kristálycukor - ezzel sokat segíthetünk legyengült szervezetünkön. Az alkohol és a kávé is elvonja a vizet a szervezettől. A jégkocka is veszélyforrást jelenthet, mert nem lehet tudni, milyen vízből készült. Ismeretlen helyen nem szabad a vizet forralás nélkül fogyasztani, legalább 10 percig kell forralni, hogy iható legyen. Még a fogmosáshoz használt víznek is ilyennek kell lennie, vagy ehelyett is használhatunk ásványvizet.
Napszúrás
Ennek veszélye elég nagy, ha a megszokottnál melegebb égtájra utazunk. Óvakodjunk az erős napsütéstől. A legmelegebb időszakban, 10-16 óráig lehetőleg ne tartózkodjunk tűző napon. Erős szédülés, nehéz lélegzetvétel, émelygés, fejfájás, láz, kiszáradt bőr lehetnek a tünetek. Ilyenkor gyors enyhülést hozhat, ha hűvös helyen kicsit lepihenünk, lefekszünk. Könnyítsünk a ruházatunkon és hideg vízzel mossuk meg arcunkat. Ha a tünetek nem enyhülnek, akkor inkább forduljunk orvoshoz. Kalapot vagy napernyőt használjunk az erős napsütés ellen. Igyunk sokat!
Asztma
Aki asztmával küszködik, annak oda kell figyelnie arra, hogy a meleg könnyebben előhozza az asztmás rohamot. A köhögés és a nehéz légzés figyelmeztető jel lehet. Ne felejtse otthon az inhalátort, amit már az első jelek megjelenésekor használni kell, megelőzendő a rohamot. Sokat kell inni, hogy a légcsövünk ne száradjon ki, mert akkor erősebb lesz az inger, hogy köhögjünk. Óvakodjunk a forróságtól és a légkondicionált helyiségektől is.
Napsütés
Az erős napsütés a szemre is káros hatással lehet. Ezért fontos kellék a megfelelő minőségű napszemüveg, ami nem elsősorban divatos kell legyen, hanem megfelelően hatékony, vagyis védenie kell az UV sugárzás ellen. Ha esetleg mégis túl sok napsütés éri a szemünket, könnyen okozhat kötőhártya gyulladást. Ekkor igazán jó, ha kéznél van a legegyszerűbb megoldás: a kamillateás borogatás. Ne feledkezzünk el erről, és legyen a gyógyszeres táskában néhány kamillatea filter is. A napsütés ellen védjük bőrünket erős faktorszámú naptejjel.
Csípések
Még a legegyszerűbb fajtái, például a szúnyog csípések is nagyon kellemetlenek lehetnek. Ezért vigyünk magunkkal megfelelő védőszert, ami távol tartja a nem kívánatos rovarokat. Baj esetén pedig nem árt, ha van a csípést enyhítő krém. Esetleges allergiás tünetek enyhítésére legyen nálunk kalcium pezsgőtabletta.
Egzotikus tájak
Amennyiben ilyen helyre készülünk, nézzünk utána, milyen oltások szükségesek, hogy az adott országba léphessünk. Erről az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat központjai adnak részletes felvilágosítást. Afrika, Dél-Amerika, Peru, Dél-Ázsia: ezeken a helyeken még a luxusszállodákban nyaralóknak is erősen ajánlott a Hepatitis A oltás. A sárgaláz elleni védőoltás pedig kötelező Afrika, Közép- és Dél-Amerika trópusi övezeteiben fekvő országokban, és ezt a határnál ellenőrzik is.
Állandó gyógyszerek
Utazás előtt célszerű gyógyszerésztől vagy orvostól felvilágosítást kérni, milyen gyógyszereket vigyünk magunkkal az utazáskor a szokásos láz- és fájdalomcsillapítókon, gyomorrontás elleni, bél- és sebfertőtlenítőn kívül.
Ezeknek a tanácsoknak a betartásával sokkal nagyobb eséllyel fogjuk kellemesen érezni magunkat a trópusi tájakon és nem a betegágyban vagy kórházban töltött napok emlékével fogunk hazatérni.
-NE-