2008. szeptember. 25. 13:26 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 25. 13:32 Plázs

Minden ötödik intravénás droghasználó HIV-pozitív

Világszerte körülbelül 16 millió az intravénás kábítószerhasználók száma, és közülük majdnem minden ötből egynél kimutatható az AIDS vírusa – áll a szerdán a Lancetben megjelent becslésben.

Az intravénás kábítószerélvezők számát a világon 15,9 millióra becsülik, közülük körülbelül hárommillióan hordozzák a HIV vírust. A legtöbb intravénás kábítószerfüggő Kínában található, becslések szerint számuk 2,35 millióra tehető, közülük körülbelül 12,3 százalék HIV fertőzött. Az Egyesült Államok a második összességében 1,85 millió intravénás kábítószerélvezővel, akiknek 15,6 százaléka fertőzött. A jelentés figyelmeztet a HIV-fertőzések magas számára Ukrajnában és Oroszországban (42 illetve 37 százalék).

A jelentés vezető szerzője Bradley Mathers, a sydney Új-Dél-Wales Egyetem Nemzeti Drog- és Alkoholkutató Központjának munkatársa, maga a jelentés pedig hivatalos nemzeti számadatok és szakértőbizottság által elfogadott cikkeket megjelentető folyóiratokban megjelent becslések alapján készült.

148 ország szerepel a jelentésben, de a szerzők elismerik, hogy sok a fehér folt ott, ahol teljesen vagy részben hiányoznak az adatok, és nagy a becslések szórása. „A legaggasztóbb jeleket mutató országok Délkelet-Ázsiában, Kelet-Európában és Latin-Amerikában találhatók, ahol néhány intravénás kábítószerélvező szubkultúrában 40 százalék felett van a HIV előfordulásának aránya” – áll a jelentésben.

A vénás kábítószerhasználat a globális AIDS-pandémia egyik fő kiváltója. A HIV vírus a fertőzött intravénás kábítószeresekről közös tűhasználattal, illetve prostitúcióval (a napi adag megszerzése érdekében így próbálnak pénzhez jutni) terjed, a vírus így eljuthat a népesség többi részéhez is. Az AIDS elleni kampányok szervezői szerint a probléma ellen teljes fegyverzetben kell küzdeni, a tűcsereprogramtól (használt tűk cseréje sterilekre) kezdve a metadonkezelésig (opiátszármazék, melyet az intravénás kábítószerfogyasztók leszoktatására használnak).

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.