2008. szeptember. 15. 12:12 MTI Utolsó frissítés: 2008. szeptember. 15. 12:07 Plázs

Két csecsemő meghalt, többen megbetegedtek a szennyezett tápszertől

A kínai egészségügyi minisztérium bejelentette hétfőn, hogy két csecsemő meghalt és további 1253 megbetegedett a forgalomból minap kivont szennyezett tápszertől. A betegek közül 53 állapota válságos.

Szombaton a hatóságok még 432 beteg gyermekről adtak hírt. A tárca közleménye szerint összesen mintegy tízezer csecsemő fogyaszthatott a Sanlu Group kínai vállalat által forgalmazott, melaminnal szennyezett tejporból. A vegyi anyagot abból a célból adták hozzá a tápszerhez, hogy mesterségesen növeljék a fehérjetartalmát. 
 
A megbetegedések Kína szegényebb, északi tartományaiban történtek, közülük az északnyugati Kanszuból (Gansu) jelentették a legtöbb esetet, de Hopej (Hebei) és Csiangszu (Jiangsu) tartományok is érintettek. 340 csecsemőt kórházban ápolnak. A két haláleset Kanszuban történt hónapokkal ezelőtt, az egyik májusban, a másik július végén - közölte a minisztérium. 
 
A hopeji rendőrség őrizetbe vett két kereskedőt, akik a gyanú szerint naponta 3 tonna szennyezett tejport állítottak elő és adtak el a szóban forgó tápszert gyártó vállalatnak. A 43 százalékban az új-zélandi Fonterra cég tulajdonában álló Sanlu Group csak a botrány kirobbanása után, a múlt hét végén hívta vissza szennyezett termékét a boltokból. 
 
A kínai hatóságok csak azután voltak hajlandók lépéseket tenni a forgalmazóval szemben, hogy az új-zélandi kormány felvette a kapcsolatot az ügyben Pekinggel - mondta hétfőn Helen Clark új-zélandi miniszterelnök. Clark szerint a Fonterra hetek óta szorgalmazta a termékek visszahívását, de a kínaiak erre nem voltak hajlandók. "Úgy gondolom, először megpróbálták a szőnyeg alá söpörni és hivatalos intézkedés nélkül elsimítani az ügyet" - mondta az új-zélandi kormányfő.
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.