Dohányalapú vakcina a rák ellen
Amerikai kutatók kifejlesztettek egy olyan növényi alapú vakcinát, amely képes beindítani a szervezet immunválaszát és egyénre szabható a tumorfajtától függően – áll egy hétfőn megjelent tanulmányban.
Bár még nem derült ki, valóban elégséges-e az immunválasz, hogy elpusztítsa a tumorsejteket, a kutatók bizakodnak, hogy ez a technika egyszer segíthet legyőzni a halálos betegségnek legalább néhány fajtáját. „Ez a ráknak egy olyan gyógymódja lenne, aminek nincsenek mellékhatásai” – nyilatkozta Ronald Levy, a tanulmány fő szerzője, a Stanford Egyetem egészségügyi központjából. A kutató hozzátette, bizakodik, hogy a következő klinikai vizsgálatok pozitív eredménnyel zárulnak majd. „Ha az immunrendszert harcra bírjuk, képes lesz legyőznii a tumorsejteket” – fogalmazott a szakember. Az eljárást korábban már sikeresen tesztelték rákos egereken.
A kutatók 16 úgynevezett follikuláris B-sejtes limfómávall (nyirokrendszeri daganat) diagnosztizált betegen próbálták ki a vakcinát, ez a betegség egy krónikus lefolyású gyógyíthatatlan betegség. A páciensek közül egy sem észlelt számottevő mellékhatásokat, és több mint 70 százalékuknál jelentkezett immunválasz - olvasható a Proceedings of the National Academy of Sciences-ben megjelent tanulmányban.
Az első alkalom, hogy növényi alapú vakcinát teszteltek embereken. Korábban vizsgáltak már állati vagy emberi alapú rákellenes oltást, de az eredmények vegyesek voltak. A növényi alapú vakcináknak számos előnye van, előállításuk lényegesen kevesebb időt és pénzt igényel. Az állati sejtekkel szemben, amelyek fertőzöttek lehetnek, itt nem áll fenn fertőződés veszélye, és a termelődő antitestek (ellenanyagok) sokkal erősebb immunválaszt képesek kiváltani, mint az emlősállatisejt-alapú vackinák.
Minden limfóma esetén van egy receptor a tumorsejtek felszínén, de minden páciensnél más és más ez a receptor. Ahhoz, hogy megtalálják ezeket a receptorokat, klónozni kell a páciens tumorsejtjeit. Majd ezeket a géneket bejuttatják egy olyan vírusba, amely a természetben a dohánynövényt támadja meg. Ezt a vírust belekarcolják a dohánynövény leveleibe és így máris egy fehérjetermelő faktor lesz belőle. Egy héttel később a leveleket porrá törik, izolálják a fehérjét és beadják a betegnek - magyarázta a kutató.
A technika különleges, mert gyors és egyénre szabott, mivel minden betegnek más növény állítja elő a vakcinát – mondta el Levy az AFP-nek, de egyúttal figyelmeztet is, hogy preventív célokra ez a vakcina nem használható, viszont egy nap talán majd felhasználható lesz más betegségek ellen is.