2008. július. 03. 13:25 MTI Utolsó frissítés: 2008. július. 03. 13:30 Plázs

Az UV-B nagyobb kárt okozhat, mint az UV-A

A nyár és a tikkasztó hőség beköszöntével vigyázzunk bőrünk egészségére, nagyon könnyen leéghetünk a napon.

A veszély akkor is fennáll, ha nem érzünk égő viszketést napozás után: a nap ultraibolya sugárzásának hatásai közvetve akár halálos következményekkel is járhatnak. A FASEB Journal című lapban nemrégiben publikált kutatás eredményei alapján az ultraibolya (UV) fény egyik típusa (UV-B) nagyobb valószínűséggel okoz bőrrákot, mint a másik típus (UV-A). Ez az információ segítséget is jelent a közegészségügyi hatóságok és a kormányok számára annak meghatározásában, hogy pontosan mennyire hatékonyak a napvédő krémekhez hasonló árucikkek a bőrrák megelőzésében.

Az UV-B sugarak azért károsabbak bőrünk számára, mint az UV-A fény, mert testünk kevésbé képes az előbbi által okozott DNS-károsodás helyrehozására. Kutatók és közegészségügyi szakemberek ennek ellenére hangsúlyozzák: ez nem azt jelenti, hogy az UV-A sugárzás nem veszélyes, az is képes bőrrákot okozni.

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. április. 30. 19:30

Lelki apokalipszis most és mindörökké: állandó harcban a kiégéssel

„A kimerültség egy spektrum, és a kiégés ennek a spektrumnak a legszélső végén van.” Sokan hiszik azt, hogy régen tényleg minden jobb volt, és az élet soha nem volt ennyire stresszes és kimerítő, mint most. A kiégés valóban komoly problémát jelent a modern kor emberének, de egy új könyvből kiderül: mindig is része volt az emberi tapasztalásnak, és nem vagyunk eszköztelenek vele szemben.