Plázs travelline.hu 2008. június. 23. 15:19

Kevesebb hegymászót engednének fel a Mount Everestre

Csang Jung-cö (Zhang Yongze) szerint a térségbe érkező egyre több turista miatt...

Nem mindenkinek...
Creative Commons

Csang Jung-cö (Zhang Yongze) szerint a térségbe érkező egyre több turista miatt kényszerülnek a környezetvédelmi lépések meghozatalára, jelenleg ugyanis nincs előírás arra vonatkozóan, hány hegymászó mehet fel egyszerre a hegyre, illetve mennyien látogathatnak el a térségbe.
   
A hegy törékeny ökoszisztémájára az útvonalak mentén hagyott szemét jelenti a legnagyobb veszélyt. Tavaly több mint 40 000 turista látogatott el a Mount Everesthez, ők a környezetvédők szerint közel 120 tonna szemet, személyenként mintegy 3 kilógramm hulladékot hagytak maguk után. A sokezer turistának és a kezdetleges környezetvédelmi előírásoknak köszönhetően az ökológusok csak a "világ legnagyobb szemétdombjának" nevezik a Föld legmagasabb pontját.
   
A hegy védelme érdekében 2003 óta a turistákat és a hegymászókat szállító járművek nem mehetnek tovább a tengerszint feletti 5100 méteres magasságban lévő Rongbuk kolostornál, ahonnan teherhordó állatokkal és a helyi lakosság segítségével vihetik tovább a felszereléseket. Ez a korlátozás a széndioxid-kibocsátás csökkentése mellett munkalehetőséget is teremtett a helyieknek, az egyre nagyobb méreteket öltő szemetelést viszont ezzel sem sikerült csökkenteniük.
   
A májusi fáklyaváltón résztvevő közel 500 embert arra kérték, hogy legalább a saját szemetüket ne hagyják fent a hegyen. A környezetvédelmi hivatal a szemét elleni leghatékonyabb megoldást azonban a turisták számának korlátozásában látja. Csang Jung-cö a helyi sportegyesületekkel egyeztetve próbálja elérni, hogy a jövőben a hegymászók a szemetet is hozzák vissza magukkal. A környezetvédelmi illetékes a hegy védelme érdekében hozott törvényekbe belevetetné a turisták számának korlátozása is.
   
Az 1988-ban létrehozott Mount Everest (Csomolungma) környezetvédelmi zóna jelenleg 34 ezer négyzetkilométernyi területet foglal magában.

MTI

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?