2008. május. 30. 06:30 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. május. 30. 02:02 Plázs

Hepatitis: melyek a legfertőzöttebb területek?

Az utazók gyakran nem veszik figyelembe, hogy a legtöbb népszerű úti célpont – így Csehország, Egyiptom, Görögország, Olaszország, Lengyelország, Spanyolország, Tunézia és Törökország – veszélyes lehet, mivel közepes vagy magas a hepatitis A és B fertőzöttek aránya az országban.

Az európai felmérés szerint a német hepatitisesek 73 százaléka Európában (beleértve Németországot is) fertőződött meg, holott sokan azt gondolják, ez az egzotikus, fejlődő országok betegsége – hangsúlyozták az Utazási Medicina Nemzetközi Társasága (ISTM) európai konferenciáján, amelynek egyik kiemelt témája az utazók hepatitiskockázata, illetve -védelme volt.

A hepatitis A vírus jelenti a leggyakoribb veszélyt az utazókra. Világszerte ugyanis ez a legáltalánosabban előforduló fajtája a hepatitis vírusoknak, a becslések szerint több tízmillióan fertőződnek meg évente. A nyugat-európai lakosság körében a hepatitis A betegségen átesettek aránya a 40 évesnél idősebbek között már meghaladja a 2 százalékot, és több mint 4 százalék a 60 év felettieknél. Mivel a fiatalabb korosztály hepatitisfertőzöttsége sokkal alacsonyabb, így főként a 40 év alattiak fogékonyak utazás során a fertőzésre.

Hepatitis A veszélye nélküli ország nem létezik. Előfordulása rendkívül magas Dél-Amerikában, Afrika minden országában és Dél-Ázsiában, beleértve az arab régiót is. Közepesen elterjedt Európa mediterrán országaiban (Spanyolország, Olaszország, Görögország, Törökország, Horvátország), Észak-Amerikában és a volt Szovejtunió területén.

A hepatitis A vírus szennyezett étellel, itallal, fertőzött vízzel, vagy tengeri ételekkel terjed, de megszerezhető fertőzött személlyel való közvetlen érintkezéssel is. 2006-ban például Bulgáriában tört ki nagyobb hepatitis A járvány, a legutóbbi jelentős megbetegedésszámot pedig Dél-Olaszországból jelentették, ahol valószínűen a tengeri ételek okozták a problémát.

Hepatitis B: a betegek egyharmada nem szexuális úton szerezte

A világon jelenleg 2 milliárd hepatitis B fertőzött él, és körülbelül 350-400 millió a krónikus betegek száma. Azoknál, akik évekig hordozzák a hepatitis B vírust, igen magas az esélye annak, hogy májrák vagy májkárosodás jöhet létre. A májrák egyik típusában ( hepatocellularis carcinoma ) szenvedők megbetegedését 80 százalékban a hepatitis B vírus okozza. Erősen fertőzött területnek számítanak a közép- és dél-afrikai országok, Bulgária, az ázsiai régió kedvelt úti célpontjai, például Kína, Thaiföld és az Arab-félsziget. Közepesen fertőzött Spanyolország, Olaszország, Horvátország, Görögország és az észak-afrikai területek.

A hepatitis B vírus 10-szer fertőzőbb, mint a HIV vírus. Vérátömlesztéssel, szexuális úton, piercing, borotválkozás és tetoválás útján, valamint manikűr és pedikűr közben is el lehet kapni a veszélyes betegséget. Hozzávetőleg az uniós országok utazóinak 15 százaléka kiteszi magát a hepatitis B fertőzés kockázatának.

Nem törődnek a veszéllyel a magyar utazók

A magyarországi kutatások szerint a magyar utazók körében még kevésbé elterjedt az egészségtudatos gondolkodásmód. A TNS Modus által tavaly készített felmérésből kiderül, hogy az utazóknak csupán a 18 százaléka kapott valamilyen védőoltást, például hepatitis elleni vakcinát, illetve a megkérdezettek 2 százaléka nem tudja, hogy kapott-e már.

A válaszadó utazók16 százaléka tervezi a hepatitis A és B elleni védőoltás beadatását, illetve szeretne a nyaralásaira egészségügyi szempontból is felkészülni, ugyanakkor a magyarok felelőtlenségét mutatja, hogy 65 százalékuk egyátalán nem tervez semmilyen betegségmegelőző lépést az utazása előtt. 

A hepatitis A és B ellen védőoltással lehet a legbiztonságosabb és leghatékonyabb módon védekezni. A két vírus ellen kifejlesztett kombinált vakcinával akár több évtizedre szóló védettséget szerezhetünk. Nyaralás előtt hat héttel mindenképpen érdemes ellátogatni a háziorvoshoz vagy a legközelebbi oltóközpontba, ahol tájékoztatnak a lehetőségekről.