Melyik gyógyszer lehet életveszélyes?
Nem ritka a patikákban, hogy a beteg, hallva a gyógyszerekért fizetendő borsos árat, nem váltja ki minden receptjét. Esetleg megpróbálja olcsóbban beszerezni a pirulákat, kéz alatt, vagy éppen az internetről. Ám a piacon árult vagy az interneten hirdetett termékeket a szakemberek kockázatosnak tartják, hiszen nem tudni biztosan, a készítmény milyen és mennyi hatóanyagot tartalmaz.
Hamisított gyógyszerek legális csatornákon még nem, de illegális utakon már megjelentek hazánkban is – közölte a hvg.hu-val Paál Tamás professzor, az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) főigazgatója. Mint elmondta, nemrég például egy állítólag Thaiföldön gyártott potencianövelőt vizsgáltak meg, amely hamisítványnask bizonyult.
Mitől hamis egy gyógyszer? |
Hamis az az engedéllyel nem rendelkező gyógyszer, amelynek csomagolása hasonlít az eredetihez. Tartalmazhat hatóanyagot, de lehet hatóanyagmentes is. Ha a gyógyszert nagyobb hatóanyag tartalommal tüntetik fel a valóságosnál, vagy bármilyen módon eltértek az engedélyezett előírásban szereplő gyártási eljárástól, ugyancsak hamis készít-ményről van szó. Hamisnak minősül az az átcimkézett termék is, amely ugyan eredeti, de lejárati időn túl forgaslmazzák. |
A professzor adatokat idézett: a harmadik világ országaiban a gyógyszerpiac 30-40 százalékát adják a hamisított termékek. Európában ez egyelőre 1-2 százalék körül van, de az egyes országok között nagy az eltérés. A világ egészét tekintve, az összes gyógyszerforgalmazásnak mintegy 10 százaléka a hamis termék.
A hatóságok
Az egész világon egyre nagyobb problémát jelent a gyógyszerhamisítás. Nehéz ellene küzdeni Magyarországon is – mondta Dr. Fülöpné dr. Csákó Ibolya az Országos Rendőr-főkapitányság Igazgatás-rendészeti Főosztály kábítószer-rendésze. „Nemrég egy gyógyszerész feljelentést tett, miután egy patika mellett meglátott egy hirdetést, amelyben egy magánszemély potencianövelő szert kínált eladásra. A szórólapon szereplő számot a kollégáim felhívták, és vásároltak a készítményből. Így derült ki az, amit sejtettünk: a készítmény hamis.”
A kábítószer-rendész elmondta, ha felmerül a gyógyszerhamisítás gyanúja, akkor először megkeresik az eredeti termék gyártóját, hogy megtudják, a gyanús termék az ő készítménye-e. Ezt követően pedig az Országos Gyógyszerészeti intézettel bevizsgáltatják a terméket, hogy van-e benne hatóanyag, s ha igen, milyen és mennyi. „Így történt ez a fent említett ügyben is, de azt már nem sikerült kideríteni, hogyan került be az országba a hamis termék, honnan szerezte azt az eladó.”
A nyomozó szervek munkáját nagymértékben megkönnyítené, ha a büntetőeljárásról, illetve a szabálysértésről szóló törvényekben az ilyen típusú elkövetések esetén lenne saját jogszabály, fejtette ki Csákó Ibolya. Jelenleg azonban a hatóságok a speciális gyógyszerkészítmények elleni fellépéskor is csak úgy járnak el, mintha például parfümöt, vagy cipőt hamísítanának a tettesek. „Gyógyszerész lévén úgy gondolom, hogy mivel egészségkárosító készítményekről va szó, az elkövetőkkel szemben sokkal szigorúbban kellene eljárni.”
A felderítést nehezíti az is, hogy kéretlen e-mailek (szpemek) valamint különböző internetes oldalak folyamatosan hirdetnek és kínálnak fel eladásra potencianövelő készítményeket, fogyasztószereket és kábító fájdalomcsillapítókat. Ezek a készítmények világszerte vénykötelesek, mert orvosi felügyelet nélküli használatuk súlyos egészségkárosodást, sőt, halált okozhat. „Ne feledjük, a gyógyszer egyben méreg is” – hívta fel a figyelmet Csákó Ibolya.
Népszerű illegális termékek |
Abádiné Erdei Ildikó gyógyszer-hamisításról írt tanulmánya szerint egy, 2000-2005 közötti periódust lefedő felmérés 170 féle gyógyszert azonosított a hamisított termékek terjesztési csatornáin Európában, kiváltképp az interneten. A legnépszerűbb illegális termékek az életmód gyógyszerek, a fogyasztószerek, a testépítésre használt növekedési hormonok és az altatók, nyugtatók. Ezeken kívül árulják engedélyezett gyógyszerek törvénytelen másolatait is. Leggyakrabban az impotencia leküzdésére szolgáló gyógyszereket hamisítják a világon. Hazánkban egyes becslések szerint a potenciazavarokat kezelő gyógyszerek forgalmát nagyságrendileg megközelíti az illegális szerek eladása e területen. |
Szerinte a gyógyszerhamisítás elleni küzdelem akkor lehet eredményes, ha a hatóságok együttes erővel szigorú jogszabályok alapján lépnek fel, ha az egészségügyi felvilágosítás hatékony, és ha a vásárlók tartózkodnak attól, hogy interneten, magánszemélytől vásároljanak gyógyszereket.
Hamis, azaz Magyarországon nem törzskönyvezett, nem honosított gyógyszerek és gyógyszerkészítmények csempészete miatt a vám- és pénzügyőrség az elmúlt 5 évben 79 büntetőeljárást indított – közölte a Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnoksága (VPOP). Tavaly az egyik ellenőrzés során tesztoszteron tablettákat és ampullákat foglaltak le mintegy egymillió forint értékben, 2005-ben pedig lecsaptak egy olyan szállítmányra, amely tízezer teljesítményfokozó és potencianövelő tablettából, illetve kétezer ampullából állt. Az elkobzott tabletták és ampullák nagyobbik részét a budapesti Honvéd kórházban semmisítik meg, egy részét gyógyszertárak kapják meg, a fennmaradó rész valamelyik kórház egészségügyi hulladék égetőjében semmisül meg, megakadályozandó az egészségre esetleg ártalmas gyógyszerkészítmények forgalomba kerülését.
A Richter Gedeon gyógyszergyárnak az orosz piacon kell megküzdenie különféle készítményei hamisítóival. l. Még arra is van példa, hogy inzulint hamisítanak; előfordul, hogy ugyanolyan márkanévvel hasonló csomagolással jelenik meg a forgalomban egy termék, de az is, hogy más dobozban kerül a polcokra az álgyógyszer, picit módosított márkanéven, ezzel akár jelentős kárt okozva a forgalmazásban – sorolta a trükköket a cég PR-vezetője, Beke Zsuzsa. „A hamisítók elleni védekezésül speciális hologramot tettünk termékünk csomagolására, s a patikusokat, a lakosságot és az orvosokat is tájékoztattuk, a hologrammal jelzett csomagolásban található az eredeti gyógyszer.” Az orosz nyomozóhatóságok is hajlandók esetenként eljárást indítani a hamisítások ügyében.
© Marton Szilvia |
A PR vezető közölte: tavaly eljutott hozzájuk a gyógyszerükre szinte tökéletesen hasonlító készítmény, amelyet a vállalat indianapolisi központjában bevizsgáltattak. A tablettákban, a potencianövelő hatóanyagok csekély mennyisége mellett ismeretlen színező és vivő anyagokat találtak. Ez a „koktél” jó esetben csak hatástalan, rosszabb esetben viszont súlyos következményeket is okozhat.
A hamisított gyógyszer hatástalanságán, vagy éppen kedvezőtlen hatásán túl azért is veszélyes lehet– hívta fel a figyelmet Paplanos Péter - mert az érintett - azt gondolván, hogy csak szedine kell a szert, nem fordul a problémával urológus, andrológus szakorvoshoz. Pedig a merevedési zavar olyan súlyos betegségek jelzője is lehet, mint a cukorbetegség, vagy a szív-és érrendszeri megbetegedések, amelyekre egy egyszerű orvosi vizsgálat azonnal fényt derítene. A közvetlen egészségügyi kockázaton kívül fontos megemlíteni a lelki következményeket is, hiszen a nem megfelelően kezelt probléma súlyos lelki bajok okozója lehet.
Éppen ezért Paplanos óvatosságra inti azokat, akik a patikák megkerülésével próbálnak olcsóbb gyógyszereket beszerezni. „Amikor a közvetítő, a díler arra hivatkozik, hogy a megvételre ajánlott termék patikából származik, vagy egy szállítmányból 'esett le', akkor biztos, hogy hamisítványról van szó, hiszen a forgalmazók minőség-biztosítási rendszere kizárja, hogy akár egyetlen doboz is kikerüljön az utcára.”
Szintén veszélyesnek tartja az internet révén beszerezhető termékeket Baksai Ervinné patikus, aki a MÁV Kórház főgyógyszerészeként dolgozott, jelenleg pedig egy újpesti gyógyszertárat vezet. „Egyre több ember akad, aki anyagi okok miatt nem tudja kiváltani az összes receptet, s itt a patikában dönti el melyik gyógyszert nem kéri. Ezt azonban az orvosnak - gondolom - nem vallja be. Ezért lehet az, hogy esetleg megpróbálja valahol máshol olcsóbban beszerezni a készítményt, az egyik fővárosi piacon például én is láttam, hogy csak úgy gyógyszert árultak.” Baksai Ervinné szerint egyébként az itthoni szigorú szabályozás miatt nem valószínű, hogy a kínai vagy indiai hamis gyógyszerek ellepnék az országot.
Az interneten hirdetett termékekkel kapcsolatban a legnagyobb gond, hogy nem tudni, mi van bennük, illetve, hogy bizonyos gyógyszerek együtt nem szedhetők – mutatott rá a további kockázatokra Zacher Gábor toxikológus. További rizikó, ha a készítmény nem teljesen tiszta, e az igazi veszély az, ha sok hatóanyagot vagy valami egészen mást tartalmaz, mert ez akár az ember életébe is kerülhet.