2008. március. 02. 10:14 MTI Utolsó frissítés: 2008. március. 02. 10:19 Plázs

Koraszüléshez vezethet a bántalmazás

A fizikailag bántalmazott terhes nőknél nagyobb a koraszülés kockázata, de a súlyos pszichológiai gyötrelem is jelentős tényezője lehet ezeknek az eseteknek – állapították meg portugál kutatók.

A vizsgálat, melynek eredményét az American Journal of Obstetrics and Gynecology szakfolyóirat legújabb száma közli, 2660 portugál nő részvételével zajlott. A megkérdezett nők 1999 és 2000 között szültek. Közülük 217-en voltak, akik idő előtt szültek. Egynegyedük elismerte, hogy partnere megütötte, megpofozta, megrúgta vagy más módon fizikailag bántalmazta a terhesség ideje alatt. Az elvárt időben szült nőknél ez az arány csak a harmada volt, 8 százalékuk szenvedett el erőszakot.

A családon belüli erőszakról nem kérdezik rutinszerűen a terhes nőket Portugáliában – mondta Teresa Rodrigues, a Portói Egyetem orvosképzőjének munkatársa. A szülészek és nőgyógyászok amerikai szakmai kollégiuma ajánlásában szerepel, hogy a szülészek rutinszerűen tájékozódjanak pácienseiknél a családi erőszakról is. Egy felmérés szerint azonban sok orvos még akkor sem teszi fel ezeket a kérdéseket, ha felmerül bennük a bántalmazás gyanúja.

Rodrigues és kollégái megállapították, hogy a fizikai erőszak sokszor közvetlenül vezet koraszüléshez a hasi tájékot ért trauma miatt. Ám a súlyos pszichológiai gyötrelem is jelentős tényezője lehet ezeknek az eseteknek. A kiváltott stressz ugyanis olyan hormonális változásokat okoz a nők szervezetében, amelyek hozzájárulnak a szülés idő előtti megindulásához. Másrészt a bántalmazott terhes nők – a portugál kutatók feltételezése szerint – nagyobb valószínűséggel fogyasztanak alkoholt, dohányoznak, vagy használnak drogokat, amelyek szintén emelik a koraszülés kockázatát.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 31. 20:15

„A válásra nem szabad úgy gondolni, mintha szörnyűség lenne, a szörnyűség a rossz kapcsolat”

A magyar társadalom még mindig erősen hiszi, hogy a házasságban élők boldogabbak, ezzel együtt a gyerekek egyharmada házasságon kívül születik, még ha ezt a döntéshozók nem is hajlandók tudomásul venni. Miért adják egyre többen válásra a fejüket ötvenes-hatvanas, sőt hetvenes éveikben? Melyek a leggyakoribb válóokok, és hogyan hat vissza a szegénység a házasságok tartósságára? Ezekről is beszélgettünk Tóth Olgával, a Társadalomtudományi Kutatóközpont Szociológiai Intézetének munkatársával.