Fogamzásgátlási módok: melyek a legnépszerűbbek?
Azok a nők, akik a fogamzásgátló tablettáról olyan eszközre akarnak váltani, amit nem kell naponta szedniük, jobban kedvelik a hüvelygyűrűt, mint a tapaszt, mutatja a két módszer első közvetlen összehasonlítása.
A hüvelygyűrűt használó nők 71 százaléka döntött úgy, hogy a tanulmány befejeztével is megmarad a fogamzásgátlás ezen formájánál, míg a fogamzásgátló tapaszt (hasonlít a sebtapaszhoz, a vállra, az alhasra vagy a felsőtestre kell felhelyezni) használók 73,5 százaléka mondta azt, hogy inkább visszatérne a tablettára.
"Azok a nők, akik elégedettek a kombinált, szájon át alkalmazható fogamzásgátlójukkal és sosem használtak hüvelygyűrűt vagy fogamzásgátló tapaszt, valószínűleg a gyűrűt fogják választani” – fejtette ki A Pittsburghi Egyetem munkatársa, Mitchell D. Creinin.
A hüvelygyűrű és a tapasz is ugyanazokat a hormonokat tartalmazza, mint a tabletta. A mostani tanulmány alapjául szolgáló gyűrű egy kis műanyag eszköz, melyet havonta egyszer kell a hüvelybe felhelyezni. A tapaszt hetente egyszer kell cserélni, viszont növelheti az életveszélyes állapotokkal járó trombózis kockázatát.
A két módszer összehasonlításához a kutatók véletlenszerűen kiválasztottak 500 fogamzásgátló tablettát szedő nőt, hogy három hónap erejéig használjanak helyette gyűrűt vagy tapaszt. A tapaszt választók majdnem kétszer olyan nagy valószínűséggel hagyták abba az eszköz használatát a harmadik hónapra, mint a gyűrűt használók, és hétszer olyan gyakran mondták, hogy nem akarják folytatni a használatát.
A tapaszt használóknál több mellékhatást figyeltek meg, mint például a ciklus megnyúlása, émelygés, hangulatingadozás. A hüvelyi folyás volt az egyetlen, amit a gyűrűhasználók tapasztaltak gyakrabban. A tapaszhasználók 46 százaléka számolt be arról, hogy a ciklus alatt legalább egyszer leesett a tapasz, míg a gyűrű 20,4 százaléknál esett ki legalább egyszer.
A hüvelygyűrűt használó nők elégedettebbek voltak, és inkább javasolták volna nőtársaiknak, mint a tapaszt. "Az eredmények nem sugallják azt, hogy minden tablettát használó nőnek át kellene térnie a gyűrűre, de a tanulmány segíthet abban, hogy az orvosok javaslatot tehessenek azok számára, akik nem akarnak naponta gyógyszert szedni” – állítják a kutatók.