Van megoldás a cukorbetegek memóriazavaraira
A cukorbetegség bizonyítottan káros hatással van az agy kognitív funkcióira, tudósok egy csoportja azonban csak most tárta fel az egyik mechanizmust, amely alapul szolgálhat a diabétesz által okozott tanulási- és memóriazavaroknak.
Egy rágcsálókkal folytatott kísérlet során az amerikai Országos Egészségügyi Intézet (NIH) tudósai felfedezték, hogy a cukorbetegség miatt kialakuló túlzott kortizol (stresszhormon)-termelés komolyabb zavarokat okozhat a hippocampus egészséges működésében. Ez a terület felelős a központi idegrendszerben a tanulási folyamatokért és a rövid távú memóriáért. A tudósok szerint a kortizolszint normalizálódása után a hippocampus újból képes ellátni a feladatait, és új sejteket termelni a károsodott folyamatok visszaállítására.
"A mostani állatkísérletekből származó eredmények egy teljesen új megközelítést tesznek lehetővé a cukorbetegek kezelésében. Ha nem tévedünk, akkor képesek lehetünk helyrehozni a cukorbetegek kognitív zavarait a kortizolszint normalizálásával - fogalmazott Richard J. Hodes, a kutatás vezetője, hozzátéve: további kutatások során igyekszünk majd jobban megérteni az idegrendszer, a kognitív funkciók, illetve a hormonok közti bonyolult kölcsönhatást."
A szervezet kortizol-termeléséért a hipotalamusz-agyalapi mirigy tengelynek (HPA) nevezett hormonrendszer felelős. A kezeletlen cukorbetegek HPA-ja jelentős túlműködést mutat, emiatt a szervezet túl sok kortizolt termel. A kutatás során az emelkedett stresszhormon-szint és a hippokampusz funkciói közti összefüggéseket egyes típusú cukorbetegségben szenvedő patkányokon és kettes típusú cukorbetegségben szenvedő egereken tanulmányozták.
A kognitív funkciók - úgy, mint a tanulási képesség és a rövid távú memória - mind a két típusú betegség során károsodtak, ám a normális kortizolszint visszaállítása után a rágcsálók hippokampuszát ért károsodások is gyógyulni kezdtek. Az új kutatási eredmények teljesen más megvilágításba helyezik a cukorbetegség kezelését.