2008. február. 19. 07:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2008. február. 19. 07:59 Plázs

Hét tipp öregedés ellen

Az öregedés folyamata elkerülhetetlen, s szellemileg és fizikailag is megviselheti az embert. De fogadjuk el, hiszen sok olyan dolgot tehetünk, aminek segítségével frissebbnek érezhetjük magunkat, és korunknál is fiatalabbnak nézhetünk ki.

Apróbb életmódbéli változtatások is igen nagy hatással lehetnek azokra az idősebb emberekre, akik szeretnének fittek és fiatalosak maradni. Összegyűjtöttünk néhány gyakorlati tanácsot, hogyan maradjunk egészségesek és életerősek.

1. Kiegyensúlyozott étrend. Hetente több alkalommal is együnk halat. Mérsékelt borfogyasztás is ajánlott, nőknek napi egy pohár, férfiaknak kettő. Fogyasszunk sok gyümölcsöt és zöldséget, megfelelő mennyiségű fehérjét és rostot, hogy szervezetünk megfelelően működjön. Ne felejtsük el, hogy idősebb korban már tilos a fogyókúra, sőt, az enyhe túlsúly még növelheti is az életkort. Ez nem jelenti azt, hogy testedzéssel ne tartsuk magunkat formában.

2. Kihagyhatatlan a testedzés. A porszívózással, gereblyézéssel vagy kutyasétáltatással együtt járó mozgáson kívül naponta legalább fél óra testedzést is iktassunk be. A legjobb eredmény eléréséhez vegyesen végezzünk álló- és ellenállóképességet, illetve egyensúlyt, testtartást javító és nyújtógyakorlatokat.

3. Tornáztassuk agyunkat. Fejtsünk keresztrejtvényt, játsszunk videojátékot, kapcsoljuk ki a tévét, oldjunk meg fejben matematikai problémákat, kezeljük a depresszió jeleit, amelyek memóriaproblémákat okozhatnak, éljünk tartós házasságban. A szellemi fittség célja az, hogy megakadályozza egyes mentális képességek lelassulását, illetve hogy visszafordíthassuk ezeket a folyamatokat, ha már egyszer elkezdődtek.

4. Legyünk óvatosak a hormonterápiával. A hormonterápia öregedésgátló hatásait még nem tisztázták teljesen. Javíthat az élet minőségén, de nem csodaszer. A szakember a D-vitamin szedését javasolja; ez az egyetlen vitamin, ami hormonként viselkedik, mert segít a testnek a csontokat erősítő kalcium felvételében.

5. Előzzük meg a szívbajt.
Szokjunk le a dohányzásról, ha még nem tettük meg. Ellenőriztessük a vérnyomásunkat, és írassunk fel vérnyomáscsökkentőt, ha túl magas. Hallgassunk a testünkre és ismerjük fel a szívroham vagy stroke figyelmeztető jeleit.

6. Járjunk szűrésekre. Nem árt tudni, mi megy végbe a testünkben, mert gyakori ellenőrzéssel idejekorán felismerhetjük, sőt, megelőzhetjük a problémákat, a már meglévő betegségekre pedig megfelelő kezelést kaphatunk. A rák kialakulásához vezető legnagyobb kockázati tényező az öregedés, ám ez egészséges életmóddal csökkenthető. Bármi is az ok, a szűréssel történő korai észlelésnek, a kezelési lehetőségek mérlegelésének és a kezelés mihamarabbi megkezdésének fontosságát nem lehet eléggé hangsúlyozni.

7. Erősítsük a csontokat. Csontjaink egészségét például gyakori sétálással lehet megőrizni, ami erősíti is a csontokat. Járjunk vízitornára vagy súlyedzésre, és ne feledkezzünk meg a megfelelő kalcium- és D-vitamin-bevitelről sem, illetve az ösztrogént vagy tesztoszteront tartalmazó gyógyszerekről, amennyiben a háziorvos is ajánlja. Egyensúlyozó képességünk fejlesztésére is végezzünk gyakorlatokat. A csípőtörések 95 százalékának ugyanis prózai oka van: az elesés.

Itthon Galicza Dorina 2025. január. 23. 10:02

Gulyás Gergely: Elmebeteg állhat a bombariadók mögött, nem tudjuk, mi és hogyan épül Rákosrendezőn

Mit lehet tudni az országos iskolai bombariadóról? Mikor kerül le Rogán Antal amerikai szankciós listáról, akinek a kormánytagok gratuláltak a kitiltásához. Miért tálalta jó hírként Orbán Viktor, hogy kifizetik az állampapírok hozamait? Mi a kormány véleménye Majka rendszerkritikus klipjéről? Miért gondolják álszentnek Karácsony Gergelyt, hogyan érinti a magyar szuverenitást a rákosrendezői Mini-Dubajt, és mi épül ott egyáltalán? Kövesse velünk élőben a kormányinfót!