2008. január. 30. 13:35 MTI Utolsó frissítés: 2008. január. 30. 13:39 Plázs

Megfejtették, hogyan fertőz a SARS-vírus

A SARS-vírus, az atípusos tüdőgyulladás kórokozója, amely öt évvel ezelőtt nyolcszáz emberi életet követelt, "zsírtutajon" jut át a sejtmembránon - jelentették be kínai tudósok.

Mindig is vita tárgyát képezte, hogyan jut be a SARS-vírus és hogyan fertőzi meg a sejteket. Az ilyen részletek azért kulcsfontosságúak, mert megmutathatják, hogyan lehet megállítani a kórokozót.
 
A Cell Research (Sejtkutatás) című szaklapban publikált cikkben kínai tudósok amerikai kollégáikkal közösen leírják, hogyan tenyésztették a sejteket, miként tették ki őket a vírus hatásának, majd figyelték meg, hogy a kórokozót mily módon "kebelezték" be a sejtek. A folyamatot endocitózisnak nevezik.
 
"A vírus endocitózis útján kerül be, s ebben a folyamatban a lipidtutajok egyengetik az útját" - magyarázta Csiang Csengjü, a pekingi orvosegyetem professzora, aki szerint még sok időbe telik, míg sikerül megfelelő inhibitort, azaz a bejutást meggátoló anyagot kifejleszteni.
 
A szakértők szerint a cibetmacska és a denevérek a természetes vírusgazdák, s arra figyelmeztetnek, hogy a SARS ismét felütheti a fejét, globális fenyegetéssé válhat.
 
Kínát nemzetközi bírálatok érték amiatt, hogy nem figyelmeztette a világot a SARS-veszélyre már az első esetnél, amelyet 2002 végén diagnosztizáltak.
 
A 2003-as járvány után azonban a kínai hatóságok sokat tettek a cibetmacska tenyésztésének és fogyasztásának betiltása érdekében, kiiktatva így a fertőzés terjedésének egyik természetes láncszemét.
hvg360 Nagy Gábor 2025. január. 21. 17:27

II. Donald így akarja: berúgta az ajtót első intézkedéseivel Trump

„Semmi nem állhat az utunkba” – mondta beiktatásán Donald Trump, aki az első napon aláírt rendeleteivel ízelítőt adott arról, hogyan képzeli el a kiterjesztett végrehajtói hatalmat. Az amerikaiak pedig azzal szembesültek, hogy elnököt választottak, de királyt kaptak – legalábbis ambícióját tekintve. Az első rendelkezések Amerikának szóltak, a világ többi része várhat a sorára.