Algopyrin: a mellékhatásokról kérdezze meg miniszterét!
Az Algopyrin mellékhatásairól nem derült ki semmi új, mégis újra vénykötelessé tették. Az alternatívaként ajánlott, patikán kívül is kapható paracetamol-tartalmú pirulák nagy dózisban legalább olyan veszélyesek, mint a legnépszerűbb fájdalomcsillapító. Mi lehetett a döntés igazi oka?
© sxc.hu |
A megkérdezett orvosok, gyógyszerészek elismerték, hogy az Algopyrin hatékony, „tisztességes” gyógyszer, végleg nem szabad kivonni a forgalomból, hiszen például daganatos betegek esetében nagyon eredményesen alkalmazható fájdalomcsillapításra. Néhányan – a mellékhatások ismerete mellett sem – értették a vénykötelességről szóló döntést. Sem az egészségügyi tárca, sem az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) nem mutatott be statisztikákat arról, hogy esetleg megszaporodtak volna a gyógyszer okozta betegségek, nem derült ki semmi új a mellékhatásokat illetően sem.
A hvg.hu megkerestre Szabó Csabát, az Egyesült Államokban élő magyar farmakológust, aki elmondta, hogy a legtöbb fejlett nyugati országban, például az Egyesült Államokban recept nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapítók közül a paracetamol (tylenol) a leggyakoribb. Az aminopirin- (más néven metamizol-) hatóanyagtartalmú szereket, mint amilyen az Algopyrin, a legtöbb nyugati országban kivonták a forgalomból - Amerikában például 1979-ben - a bizonyított csontvelőpusztító, ritka, de súlyos mellékhatása miatt. "Tudtommal a szer még Dél-Amerika egyes országaiban, valamint Lengyelországban és Bulgáriában forgalomban van. Az Egyesült Államokban a spanyol ajkú népesség egy része, például Miamiban recept nélkül továbbra is hozzájut, amely jelenséget az egészségügyi hatóságok aggodalommal figyelik” – meséli az Egyesült Államokban élő tudós.
1992-ig vényköteles volt |
Az Algopyrin 1992-ig vényköteles volt, akkor azonban a kormány úgy döntött, hogy a nem támogatott és biztonságos gyógyszereket vény nélkül is meg lehet vásárolni a patikákban. A Sanofi Aventis 2006 júniusában kezdeményezte a vény nélkül kapható metamizol-tartalmú gyógyszerek státuszának viszgálatát. Az OGYI végül úgy döntött, hogy többek között az Algopyrin és Quarelin vénykötelessé tételét javasolja a szaktárcának. |
Össze kellene hasonlítani a mellékhatásokat (számuk, súlyosságuk szerint) a két szernél (legjobb lenne magyarországi beteganyagon végzett felméréseket nézni), és ezekről tájékoztatni kellene a háziorvosokat, akik eldönthetnék, hogy mit javasolnak: vegyen a beteg a patikában tylenolt, vagy inkább receptre Algopyrint – véli a farmakológus. “Én attól tartok, hogy az általam említett felmérések Magyarországon nem állnak rendelkezésre. Brazíliában jelenleg folyik egy LATIN elnevezésű kutatás az Algopyrin csontvelőpusztító hatás mértékének vizsgálatára. Egy friss lengyel felmérés szerint a lengyelek 1 év alatt 112 millió tablettát fogyasztottak, és 2 esetben mutattak ki a szerrel kapcsolatos súlyos csontvelő-károsodást, ami 1 incidens 4 millió ember/kezelési naponként. Ehhez képest például Amerikában a tylenol (paracetamol) miatt – amely az első számú recept nélkül kapható láz- és fájdalomcsillapító – 3000 ember kerül kórházba évente, és 500 ember halálát okozza májelégtelenség” – mondja Szabó Csaba. "Sajnos azonban nem lehet statisztikai adatokat találni arra, hogy ez ember/kezelési naponként milyen arányt jelent, de az biztos, hogy minimálisat" – teszi hozzá. "Én egyébként személy szerint nátha, fejfájás, kisebb láz esetén a kamillateát részesítem előnyben" - számol be Szabó a herbáriák iránti vonzalmáról.
Molnár Lajos miniszter. Összevonja szemöldökét © Müller Judit |
Érvként hangzott el tehát a módosítás mellett, hogy egyre többet fogyasztottak az Algopyrinből, így indokoltnak érezték szabályozni a gyógyszerhez való hozzájutást. Ezzel magyarázta Horváth Tamás, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke is a döntést. „Egyszerű betegség szokásos tünetei kezelhetők rövid ideig ilyen gyógyszerekkel, de a betegek többsége még akkor sem fordul orvoshoz, amikor már napi 3-szor 1 tablettát szed, ráadásul egy felmérés kiderítette, hogy a járóbeteg ellátás keretein belül 22-szer kockázatosabb az Algopyrin alkalmazása, mint a fekvőbetegek esetében, ahol ellenőrzött gyógyszermennyiséget kapnak” – mondja a Kamara elnöke. Az OGYI részünkre eljuttatott írásos válaszában is rizikóként a túlzott fogyasztást hangsúlyozza.
Mellékhatások |
A metamizol legsúlyosabb mellékhatásként a csontvelő vérképző funkcióját támadhatja meg, a fehérvérsejtek csökkenéséhez vezethet, okozhat emésztőszervi problémát, de a száj vagy az orr nyálkahártyáján is lehetnek nem kívánt mellékhatások. |
Úgy tűnik, az Algopyrin nem veszélyesebb gyógyszer, mint a többi fájdalomcsillapító, a súlyos mellékhatások aránya 1 az egymillió szedéshez. Az orvos-igazgató elmondása szerint az elmúlt 3 évben elenyésző bejelentés volt, tavaly például 3 allergiás sokkról tudnak. A vénykötelessé tétel oka tehát leginkább az uniós harmonizáció szándéka, az EU-ban ugyanis egyedül Magyarországon lehetett metamizol tartalmú készítményt vény nélkül kapni és a legnagyobb forgalomba hozatali engedéllyel bíró gyártó, vagyis a Sanofi-Avensis kérvényezte - tekintettel az európai gyakorlatra - a vénykötelessé tételt. Kérdés ugyanakkor, hogy a szaktárca miért a mellékhatásokra hivatkozva próbálta elfogadtatni döntését.