2007. január. 04. 14:17 MTI Utolsó frissítés: 2007. január. 04. 14:16 Plázs

Elkészült a patikákon kívül forgalmazható gyógyszerek listája

Elkészült a patikákon kívül forgalmazható gyógyszerek listája - jelentette be Horváth Ágnes, az Egészségügyi Minisztérium államtitkára csütörtöki sajtótájékoztatóján.

A listára több mint 280 gyógyszer került fel: köztük elsősorban fájdalomcsillapítók, lázcsillapítók, gyulladáscsökkentők, savlekötő készítmények, vitaminok, kalciumtartalmú készítmények, bizonyos krémek, valamint szem- és orrcseppek találhatók.

Nem került fel a listára négy közismert fájdalomcsillapító, az Algopyrin, a Demalgon, a Germicid és a Quarelin, mivel ezek nagy adagban történő fogyasztása komoly mellékhatással járhat. Emellett figyelembe vették az Európai Unióban általánossá vált gyakorlatot, ahol ezek a készítmények vénykötelesek, s ennek megfelelően január végétől ezeket a a gyógyszereket Magyarországon is vénykötelessé teszik - közölte Horváth Ágnes. Kapni lehet majd gyógyszertáron kívül a paracetamol-tartalmú fájdalomcsillapítókat is.

Az államtitkár elmondta, hogy a listát folyamatosan vizsgálják majd, így bővülhet vagy szűkülhet is. Mindazoknak az elárusító helyeknek, amelyek gyógyszert akarnak árulni, az ÁNTSZ-nél kell kérni az erre vonatkozó engedélyt - tette hozzá. Az ÁNTSZ-nek harminc nap áll rendelkezésre, hogy elbírálja a kérelmet, s az engedélyezésről értesíteni kell a helyi jegyzőt is.

Az Országos Gyógyszerészeti Intézet (OGYI) feladata lesz, hogy az ÁNTSZ-engedély kiadásától számított 15 napon belül ellenőrizze, hogy az adott kereskedelmi egység megfelel-e a törvényi előírásoknak, valóban működik-e a tájékoztató rendszer. Horváth Ágnes elmondta, hogy egy új hatóanyag megjelenése esetén az OGYI hatvan napon belül dönt arról, felkerülhet-e a listára. A minisztérium már eleve úgy állította össze a hatóanyaglistát - közölte az államtitkár -, hogy a gyártóknak nem okoz gondot a kisebb kiszerelés, a gyógyszertáritól eltérő adagolás. Kérdésre válaszolva elmondta, hogy a háziorvosi praxisok támogatására az állam az elmúlt hat év során összesen húsz milliárd forintot költött eszköz- és ingatlanvásárlási támogatás formájában, ami most megszűnik. Hozzátette, hogy a február 15-től belépő vizitdíj egy átlagos háziorvosi praxis esetében számításaik szerint havi 200-250 ezer forintos bevételt jelent majd.