2006. október. 27. 12:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. október. 27. 12:28 Plázs

A tréning nehezíti a mesterséges megtermékenyítést

A túlzott tréning eredményeként jelentkező soványság olyan hipoösztrogén szintet idéz elő a nők szervezetében, amely megnehezítheti a mesterséges megtermékenyítést – írja a Newsmax.com híre.

Mindenki tudja, hogy a testedzés hasznos. Ám a mesterségesen megtermékenyített nők számára korántsem az. A Harvard Egyetem orvosi karának kutatása szerint a lombikbébi programon részt vevő nőknek 40 százalékkal kevesebb az esélyük az élve szülésre, ha éveken keresztül rendszeresen edzenek.

A vizsgálatokba 2232 nőt vontak be. Az eredmények azt mutatták, hogy azok a résztvevők, akik egy évnél hosszabb időtartamban heti négy óránál többet mozogtak, megduplázták a sikertelen beültetések lehetőségét. A leghatározottabb káros hatást azoknál a nőknél mutatták ki, akik kardioedzéseket végezték. Nekik 30 százalékkal kisebb esélyük volt a terhességre.

De vajon mi a helyzet a sétálással, amely az egyik legelterjedtebb és legegyszerűbb testedzési módszer? A kutatás kimutatta, hogy egy háromórás, vagy annál rövidebb séta hetente egyszer, nem növeli a sikertelen terhesség kockázatát. Ám négy vagy több órányi gyaloglás már kockázatosnak számít, 50 százalékkal kevesebb esélyük van a sikeres beültetésre, mint azoknak a nőknek, akik nem végeznek rendszeres testedzést.


Mi a magyarázat? Az egyik lehetőség az, hogy a gyakorlatok eredményeként bekövetkező soványság olyan hipoösztrogén szintet idéz elő a nők szervezetében, amely megnehezíti a mesterséges megtermékenyítést. A kutatók azonban felhívták a figyelmet: az eredményeik még nem eléggé bizonyítottak ahhoz, hogy a testedzés felhagyására buzdítsák a nőket, és hozzátették, még több vizsgálatra lenne szükség.

hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.