2006. május. 25. 13:04 hvg.hu Utolsó frissítés: 2006. május. 25. 14:46 Plázs

A fűszívás nem okoz tüdőrákot

A marihuána szívása nem növeli a tüdőrák kialakulásának kockázatát - lepte meg a kutatókat is annak az új vizsgálatnak az eredménye, amelyet a Kaliforniai Egyetemen (UCLA) végeztek – írja a Reuters.

© sxc.hu
A kutatás előtt úgy vélték, hogy a rendszeres marihuánaszívás a rendszeres dohányzáshoz hasonlóan növeli a rák kialakulásának kockázatát.

A kutatásban 611 tüdőrákban, valamint 601 torokrákban és agydaganatban szenvedő Los Angeles megyében élő beteg válaszait hasonlítottak össze 1040 nem rákos emberével. A végeredmény szerint még a legkeményebb marihuánaélvezőknek sem nagyobb a rákos megbetegedésre az esélye, mint a nem szívóknak. Ellenben a napi két vagy három csomag cigarettát elfüstölők körében a tüdőrák kockázata húszszorosa a nemdohányzókénak.

A kutatás eredményeit az Amerikai Mellkas Társaság tette közzé San Diegóban. A kutatást a hatvan év alattiak között végezték, akik a babyboom óta születtek, mert őket érinti leginkább a fűszívás hosszú távú hatása – nyilatkozta Dr. Donald Tashkin, az UCLA nyugalmazott professzora.

Tashkin magyarázata szerint a tetra-hidro-cannabiol (THC) – a marihuána pszichotrópikus hatóanyaga – képes lehet az elöregedett, sérült sejteket elpusztítani még mielőtt azok elrákosodhatnának.

„Ezek az eredmények nem azt jelentik, hogy büntetlenül szívhatjuk a füvet, hiszen az bizonyítottan a felfogóképességünk csökkenéshez és krónikus hörghurut kialakulásához vezethet” – mondja a kutatásba be nem vont Dr. John Hansen-Flaschen, a Pennsylvania Egyetem Philadelphiai Egészségügyi Központjának tüdőosztályát vezető professzora.