2004. június. 11. 09:36 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 non-base

Meghalt Ray Charles

Ray Charles halála pótolhatatlan veszteség a blues, a soul, a dzsessz, a pop - ezen belül a rock and roll -, de még a country kedvelőinek is. A legsikeresebb művészek egyike volt: Grammy-díjak sokaságával tüntették ki, 1987-ben megkapta az életműdíjat is. Tizennégy dala volt listavezető.

Róla valóban elmondható: nem voltak számára műfaji határok. Ray Charles a klasszikusok közül Chopint, a "könnyebb" műfajok nagyjai közül Art Tatumöt, Louis Jordant, Nat "King" Cole-t tekintette példaképének. Fantasztikusan énekelt, utánozhatatlan zongorista, zeneszerző és hangszerelő is volt. Amellett, hogy a fekete-fehér billentyűk mestere volt, igen jól szaxofonozott és klarinétozott. Több mint tízezer koncertje után április 30-án állt utoljára a közönség elé. (A tízezredik fellépésére tavaly májusban Los Angelesben került sor.)



A világ egyik legismertebb előadóművésze volt, akit sok más pályatársától eltérően még a hatvanas évek beat- és rockhulláma sem tudott eltéríteni a pályától. Szívesen tanult a fiatalabb nemzedéktől, amint ezt a Beatles Yesterday és Eleanor Rigby című dalainak feldolgozásával is bizonyította.



Májbetegség következtében hunyt el, életrajzírója szerint az utóbbi hetekben már beszélni sem tudott. Tavaly csípőproblémák miatt volt kénytelen lemondani turnéját. Sok egyéb betegség is gyötörte. Georgia államban, Albanyban született 1930. szeptember 23-án, erre utal másik híres dala, a Georgia On My Mind (Georgia jár az eszemben).



Kétszáznál több albumot, megszámlálhatatlan kislemezt hagyott maga után. A fekete zenei listákra hetvennél több, az országos listákra is több tucat lemeze került fel csupán Amerikában, és akkor hol van még Anglia, a többi európai ország?



A negyvenes évek végétől szolgálta a közönséget. Lehetetlen felsorolni, hány helyen fordult meg a világban, de Magyarországra is eljutott 1971-ben.



Hároméves korában kezdett zongorázni, és miután hatéves korában zöldhályog következtében megvakult, a hangjegyeket már csak a Braille-írás segítségével ismerhette meg. Hamar árvaságra jutott, de a csapások nem törték meg: 12 éves korától zenekarokban játszott, 15 évesen az iskolát is feladta a zene kedvéért.



Első lemezfelvétele 1949-ben készült a Downbeat Recordsnál. Egyik korai dala a Mess Around, s ugyanez volt az egyik utolsó, idei lemezének címe is. Az első időkben megjelent dalai közül a rhythm and blues-listákra felkerült a Confessin The Blues, a Baby Let Me Hold Your Hand és a gospeles "beütésű" Hallelujah, I Love Her So.



Az ötvenes évek elejétől az Atlantic Records vette a szárnyai alá. A rock and roll és a rhythm and blues csodálatos ötvözete volt az 1955-ben készült I Got A Woman, amely elsőként ért a csúcsra.



Az őt ért csapások következtében érzékeny, sértődékeny, kissé nehezen kezelhető ember volt. Ugyanerre vezethető vissza, hogy fiatalon kábítószerfüggő lett.



Ray Charles a legsikeresebb művészek egyike volt. Grammy-díjak sokaságával tüntették ki, 1987-ben megkapta az életműdíjat is. A Polar-díj kitüntetettje. Tizennégy dala vezette valamelyik listát, de volt köztük olyan - az I Can't Stop Loving You és a Hit The Road Jack -amelyik többször is az élre került. Az elsők között került be a rock and roll halhatatlanjai közé.

(MTI)
hvg360 Lenthár Balázs 2024. december. 16. 19:30

Rendszerváltás 35 – Belarusz, az ország, amely alól kidőlt a Szovjetunió

A totális szovjetorosz elnyomás sikerrel járt a nemzeti kultúra felszámolására indított hadjáratával, a gazdasági mutatók jók voltak, így az általános életszínvonal is szovjet viszonylatban magasnak volt tekinthető és ebből kifolyólag egészen a ’80-as évek második feléig Belarusz lakosságának nagy része semmiféle komoly változásra nem vágyott. Aztán jött Csernobil és utána egymást követően potyogtak ki a szó szoros értelmében vett csontvázak a szovjet múlt rég eltemetett szekrényéből. Ám még ezek sem ingatták meg a tagköztársaság népének bizalmát a szovjet keretrendszerben, és ha nem omlik össze a Szovjetunió, Belarusz talán még ma is önként és dalolva lenne a része. Bendarzsevszkij Anton külpolitikai elemzővel, a posztszovjet térség szakértőjével beszélgettünk.