2004. június. 10. 14:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 non-base

Fizetni kell a cseh kocsmákban az Eb-meccsekért

Megelégelte a közszolgálati cseh televízió, hogy a jelentős sportesemények idején a vendéglők és a kocsmák nagy hasznot húznak a közvetítésekből.

A meccsnézők növelik a forgalmat, míg a közvetítési jogokért sok pénzt fizető tévének csak a reklámbevételek jutnak, ezért mostantól fizetni kell, ha a vendéglátó helyeken az Eb meccseire bekapcsolják a tévét.



Kereskedjen ezzel a hírrel a Hírbörzén!
Csehország legyőzi Lettország csapatát?
A vendéglői vetítés nyilvánosnak minősül, és a szerzői jogdíjakról szóló törvény szerint a cseh televízió a csehországi jogok tulajdonosaként pénzt kérhet érte. "A cégek, amelyek az Eb meccseit nyilvános helyeken kívánják közvetíteni, már szerződést kötöttek a televízióval. Ezt várjuk el a vendéglősöktől is" - nyilatkozta Martin Elger, a cseh televízió jogásza. Az árak nem publikusak, de állítólag elég borsosak.



Csehországban az utóbbi években szokássá vált a jelesebb mérkőzéseket hatalmas kivetítőkön hozzáférhetővé tenni például a nagyvárosi tereken. A prágai Óvárosi téren ilyen esetekben 60-70 ezer ember is összegyűlik, és ebből a rendezők nyilván hasznot húznak. A bároknak, kocsmáknak persze kisebb összegeket, állítólag meccsenként egy ezrest kellene fizetniük.



"Ha túl sokat kérnek, akkor nem fizetünk, és a mérkőzéseket a műholdas külföldi adókon nézzük meg" - reagált a televízió felszólítására Irena Holmanová, a prágai Vencel téren lévő Jágr sportbár vezetője. Jogászok szerint a külföldi adók választásával a vendéglősök kibújhatnak a fizetési kötelezettség alól, mert ezzel nem csorbítják a cseh televízió jogait. Elvben a külföldi tévével is megállapodást kellene kötni, de nem lehet, mert a csehországi jog a cseh televízió tulajdona. (MTI)
hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.