Nagy-Britannia és Ausztrália az ENSZ felhatalmazása nélkül is csatlakozna az Irak elleni háborúhoz
Tony Blair brit miniszterelnök az MTV zenei csatorna egyik műsorában kifejtette, hogy akkor is kész hadba lépni Irak ellen, ha az ENSZ több vezető hatalma megvétózná a katonai akcióra feljogosító új határozatot a Biztonsági Tanácsban (BT). Közben az amerikai elnök szóvivője bejelentette: George Bush csütörtökön este sajtótájékoztatót tart, melyen várhatóan Irak leszerelésének fontosságáról is beszél majd. A Fehér Ház szóvivője szerint a BT-ben Irakról beterjesztett második határozattervezetben nincs semmi olyan, amit ne lehetne módosítani.
A Fehér Ház szóvivője szerint az ENSZ Biztonsági Tanácsában Irakról beterjesztett második határozattervezetben nincs semmi olyan, amit ne lehetne módosítani. "Semmi sincs kőbe vésve" - hangsúlyozta Ari Fleischer csütörtökön. Diplomáciai források szerint a britek készek lennének úgy módosítani a határozatot, hogy annak elfogadásától a hadműveletek tényleges megkezdéséig még egy kis időt biztosítanának Iraknak utolsó lehetőségként a leszerelésre. A kompromisszummal a Biztonsági Tanács afrikai és ázsiai tagjait szeretnék megnyerni, akik még nem döntötték el, hogy támogatják-e az amerikai-brit-spanyol tervezetet. A beterjesztőkön kívül nyilvánosan csak Bulgária ért egyet a tervezettel a 15 tagú testületben.
Blairhez hasonlóan vélekedik egy BT-határozat szükségességéről John Howard ausztrál kormányfő is. Howard szerint jobb volna, ha az ENSZ Biztonsági Tanácsa egy újabb határozatot hozna Irakkal kapcsolatban, de mindez nem szükséges ahhoz, hogy háborút indítsanak az arab ország ellen. A kormányfő mindazonáltal kijelentette: felkészült arra, hogy meghozza a nehéz döntést az ausztrál katonai erő bevetéséről. (MTI)