2003. március. 04. 08:39 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 non-base

Észak-Korea: súlyos légi incidens a Japán-tenger felett

Észak-koreai vadászgépek vasárnap közrefogtak és kísértek egy amerikai felderítőgépet a Japán-tenger felett. Phenjan egy nappal korábban azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy fokozza a kémrepülőgépek tevékenységét a háborús készülődés jegyében. Ezt az incidenst szakértők az első, közvetlen ellenséges megnyilvánulásnak tartják Észak-Korea részéről 1969 óta.

Négy észak-koreai vadászgép vasárnap közrefogott és 22 percen át kísért egy "rutinküldetésen" levő, RC-135S típusú amerikai felderítőgépet a Japán-tenger felett - közölte hétfőn a Pentagon szóvivője. Az egyik észak-koreai gép a célpont azonosító radarjával befogta az amerikai gépet, ami levegő-levegő rakétával való támadási szándéknak vagy azzal való fenyegetésnek a jeleként értelmezhető. Az RC-135S végül sértetlenül visszatért a Japánban levő Kadena légi bázisra. A Pentagon szóvivője nem közölte, hogy hányan tartózkodtak az RC-135S fedélzetén, amely a Boeing 707-es utasszállító módosított változata. A személyzet általában 17 fő a két pilótával együtt.
Washingtoni közlés szerint az Egyesült Államok hivatalosan tiltakozni fog az incidens miatt. Az ügyben konzultációk folynak Dél-Koreával és más szövetségesekkel. Az Egyesült Államoknak nincsenek diplomáciai kapcsolatai Észak-Koreával.
Phenjan szombaton azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy fokozza a kémrepülőgépek tevékenységét a háborús készülődés jegyében. Amerikai védelmi tisztségviselők szerint az incidens az első, közvetlen ellenséges megnyilvánulás Észak-Korea részéről 1969 áprilisa óta, amikor MiG-17-es vadászgépek lelőtték az amerikai haditengerészet EC-121 típusú felderítő gépét a Japán-tenger felett.
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 10. 09:30

A szélsőjobb és Elon Musk migrációs népszavazást csinálna a német választásból, pedig sokkal többről szól

Egy végtelenül rossz hangulatban lévő Németország választ magának új képviselőket február 23-án. Gazdaság- és társadalompolitikai krízis van az országban, és ezt mostanra mindenki megérezte. Ez sok más nyugati demokráciára is igaz, de a németek jobban megszenvedik, mert a bukott modellt a sajátjuknak érezhették. Nem valószínű, hogy egy új kancellár alapvető kérdésekben másfelé vinné az országot, mint az elődje. Az ajánlat inkább az, hogy jobban csinálna hasonló dolgokat, kis változtatásokkal. A szélsőjobb közben a migráció kérdésében közelebb került a közhangulathoz, mint bármelyik másik párt. Az osztrák példától félnek a demokratikus pártok.