A 2004-es tagjelöltek közül Magyarországon a legnagyobb az EU iránti bizalom
A GfK csoport nemzetközi vizsgálata szerint novemberben a magyar lakosság 63 százaléka egyértelműen támogatta az Európai Unióba (EU) való belépést, 25 százalék volt a bizonytalanok aránya, míg a válaszadók 12 százaléka határozottan csatlakozásellenes volt. Ezzel a tíz tagjelölt ország közül Magyarországon a legnagyobb az EU iránti bizalom.
Arra a kérdésre, hogy ha most lenne a népszavazás, hogyan döntene a belépésről, tavaly novemberben Cipruson az emberek 69 százaléka válaszolt igennel, 24 százaléka határozott nemmel. A memorandumot legkorábban tartó Szlovéniában 52 százalék volt a csatlakozást támogatók, 32 az ellenzők, és 16 százalék a bizonytalanok aránya. Csehországban mindössze 43 százalékot tettek ki a pozitívan nyilatkozók.
Kozák szerint Magyarországon meglehetősen magas volt azok száma, akik pozitív gazdasági várakozásokat fogalmaztak meg az uniós csatlakozással kapcsolatban: a gazdasági várakozások indexe itt 142 százalék lett, míg például a balti államokban 124-131 százalék közötti, Lengyelországban 122 százalék, Csehországban 99, Szlovákiában pedig 96 százalék. Az igazgató megemlítette azt is, hogy 2001 tavaszán Magyarországon a csatlakozás elé elsősorban a fiatalok és a városiak tekintettek bizalommal, és 2002 tavaszára ez a kör a középkorúakkal bővült, addig 2002 novemberében nem alakult át a támogatók szociáldemográfiai megoszlása.
A legnagyobb elétérés az egyes társadalmi csoportok között annak megítélésében van, hogy saját gazdasági helyzetük alakulására hogyan hat az EU-csatlakozás. A válaszok alapján a magasabb iskolázottságú, magasabb jövedelmű polgárok optimistábbak, életkor szerint vizsgálva pedig minden kérdésben a 30 évnél fiatalabbak a leginkább derűlátóak.
Egy múlt héten napvilágra került, szintén egy GfK csoporthoz tartozó kutatóintézet, a brüsszeli székhelyű Ad Hoc Worldwide szerint Magyarország EU-tagságát a nyugat-európai közvélemény közel kétharmada támogatja. A felmérés szerint a bővítés kérdésében általában visszafogottabb osztrákok és németek is kimagasló arányban, 79 százalékban, illetve 60 százalékban pártolják a magyar belépést. A legkevésbé Portugáliában támogatják a bővítést, ahol a lakosság felénél is kisebb része fogadja el Magyarország csatlakozását. Az európai polgárok körében Magyarország mellett Lengyelország és Csehország a leginkább, közel egyformán kétharmados többséggel támogatott tagjelölt, feltételezve az elegendő gazdasági és politikai fejlettséget. A balti államokat csak a válaszadók fele látná szívesen az EU-ban, Romániát 41 százalék, Oroszországot és Törökországot pedig 38-38 százalék. A megkérdezettek egyharmada áll a balkáni államok, és annál is kevesebb Marokkó és Tunézia mellett. (MTI)