2003. január. 23. 13:31 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 non-base

Új NATO-székház épül az évtized végére

Lord Robertson NATO-főtitkár bejelentette a leendő NATO-székház tervezésére kiírt nemzetközi pályázat eredményét. A 200 ezer euróval díjazott első helyet a londoni székhelyű SOM+Assar-Skidmore multinacionális tervezőiroda művének ítélte.

A főtitkár elmondta, hogy a győztes pályamű alapján az évtized végéig szeretnék felépíteni a NATO végleges székházát. A mai épületeket Brüsszel keleti peremén harmincöt éve ideiglenes jelleggel építették és a szövetség központja már csak magas fenntartási költségekkel és igen nehezen tud működni benne.
   
A főtitkár nem árulta el a tervezett költségkeretet, de a NATO berkeiben úgy tudják, hogy egymilliárd euró alatt akarják tartani a beruházást. A költségeket a nemzeti költségvetési hozzájárulások arányai alapján vállalják majd a szövetségesek - Magyarországra egy százaléknál kevesebb jut.
Az új székház a bemutatott makett szerint hullámvonalas tetejű, hat-nyolc emelet magas építményekből áll majd, amelyek hét sorban szorosan egymás mögött helyezkednek el. A makettek kissé emlékeztetnek a közeli nemzetközi repülőtér hangárjaira. Egyébként éppen a repülőtér közelsége miatt nem tervezhették a székházat magasabbra.
   
Robertson megköszönte a belga kormánynak, hogy a belga légierő telkét adományozta a NATO-nak, így az új székház építéséhez nem kell lebontani az út túloldalán elhelyezkedő mai székházat, és az építkezés évei alatt a NATO székhelyének működése zavartalan maradhat. (MTI)
Váratlanul, már decemberben távozik a NATO főtitkára
Gazdaság Ballai Vince 2025. május. 02. 13:30

A klímaváltozás buszán ülünk, féktávolságon belül van a fal, mindenki előtt van gáz- és fékpedál – ön épp melyiket nyomja?

A címben kissé átdolgozva idézett metaforát Zlinszky János biológus, a Pázmány Péter Katolikus Egyetem tanára hozta egy minapi beszélgetésen, amin Gelencsér András kémikussal és Ürge-Vorsatz Diána fizikussal beszélte át a klímaválság helyzetét. Szó esett a polikrízisről, a fogyasztás szent tehenéről, a zöld diktátorokról és a nemnövekedésről. Mit tehetnek a politikusok, a társadalom, az egyének és a kutatók? Sokféle kérdésre sokféle válasz jött a keresztény tanításból kiinduló biológustól, a borúlátó levegőkémikustól és az optimista fizikustól.