2003. január. 20. 19:34 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 non-base

Zártlistás szavazással választjuk majd az EU-képviselőket

A négy parlamenti párt az Európai Parlament (EP) magyar képviselőinek megválasztására vonatkozó törvénytervezet ügyében egyetértésre jutott abban, hogy Magyarországon a választás zártlistás szavazással történjen.

A megállapodás értelmében Magyarország - mint húszmilliónál kevesebb lakosú ország - egy választókerületet alkot. A 2004 nyarán esedékes EP-választáson Magyarország számára biztosított 24 képviselői helyért csak pártok indulhatnak, s azok szerezhetnek mandátumot, amelyek a választáson átlépik az öt százalékos küszöböt. A zárt listás választásnak megfelelően a pártok előre meghatározott sorrendben jelölhetnek képviselőket, a választók így csak azt befolyásolhatják, hogy az általuk preferált politikai tömörülés hány mandátumhoz jut. A listaállításhoz legalább 20 ezer választópolgár ajánlása szükséges. Nem lesz lehetőség párhuzamos magyar parlamenti és EP-képviselői mandátumra, vagyis akit EP-képviselőnek választanak, annak le kell mondania országgyűlési helyéről.

A külföldön élő, de Magyarországon állandó lakóhellyel rendelkező magyar állampolgárok a külképviseleteken is leadhatják majd szavazatukat. Magyarországon szavazhatnak majd az EU-tagországok választópolgárai is, sőt, jelöltként is indulhatnak. (MTI)

hvg360 Czeglédi Fanni 2025. május. 01. 19:30

Pár perc nevetés fél óra edzéssel ér föl – így vegyük rá magunkat egy kiadós hahotázásra

A nevetés olyan szorongásoldó eszköz, ami nem kerül pénzbe, mindenkinek a rendelkezésére áll, és egyből érezzük a felszabadító hatását. Még akkor is, ha a társadalmunkban nem mindig elfogadott csak úgy röhögcsélni. Hogyan alakult ki a nevetés, mi történik az agyunkban ilyenkor, és vicc-e a hahotajóga, vagy tényleg hasznos? A nevetés világnapján ezekről is kérdeztük Szabó Attilát, az ELTE és a SZIE pszichológiaprofesszorát, aki régóta vizsgálja a humor élettani hatásait.