2003. január. 09. 13:31 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 non-base

Észak-Korea kész atomprogramja leállítására

Észak-Korea kész lenne feladni atomfegyverkezési programját, ha az Egyesült Államok megerősíti a két ország 2000-ben létrejött közös közleményét, amely kinyilvánítja, hogy egyikük sem táplál ellenséges szándékot a másik iránt - közölték csütörtökön Phenjanhoz közel álló diplomáciai források.

Ennek lehetőségét a külvilágtól elzárt Észak-Korea egy nappal azt követően vetette fel, hogy Washington párbeszédet indítványozott neki, de nem volt hajlandó ösztönző eszközöket felajánlani Phenjan nukleáris terveinek a feladásáért.
Egy diplomata Tokióban a Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozva úgy vélte: Phenjan számára elegendő lenne, ha az Egyesült Államok megerősítené a 2000 októberében született közös nyilatkozatban foglaltakat, és ebben az esetben Észak-Korea lemondana atomprogramja folytatásáról.
Észak-Korea beleegyezett abba is, hogy Szöulban megtartsák az Észak- és Dél-Korea közti párbeszéd újabb miniszteri szintű találkozóját. A tárgyalás alapvető célja a gazdasági együttműködés fellendítése, de a találkozó dél-koreai várakozások szerint a phenjani nukleáris program felújítása nyomán keletkezett válság megvitatására is módot ad.
Phenjan még 1994-ben szerződésben vállalta nukleáris programjainak befagyasztását annak fejében, hogy évi félmillió tonna fűtőolajat kap az Egyesült Államoktól, továbbá 2003-ig olyan új atomreaktorokat, amelyekben nem lehetséges fegyverplutónium előállítása. Washington azt követően állította le az olajszállításokat, hogy Phenjan októberben elismerte: kötelezettségvállalásai ellenére dúsított uránt állított elő. A BBC szerint Észak-Korea valódi céljai nem világosak: a nukleáris program felélesztése diplomáciai lépés is lehet, nagyobb gazdasági engedmények elérése érdekében, ám a lépés egy súlyosabb konfrontáció lehetőségét is magában rejti.

hvg360 Horn Andrea 2025. január. 15. 19:50

Még viszi a szél a lángokat, hogyan lesz ebből olimpia Los Angelesben?

Még meg sem fékezték a pusztító tüzeket, el sem kezdődhetett az egyébként gigászi összegűre becsült károk felmérése, Los Angeles vezetésének már amiatt főhet a feje, hogyan tudja mindössze három és fél év múlva a nyári olimpiára érkező emberek millióit fogadni. Az egyébként is deficites költségvetésű városnak meg kell találnia az egyensúlyt abban, mennyit költ a természeti katasztrófa utáni helyreállításra, és mennyit az olimpiai felkészülésre. Nem könnyíti a helyzetét, hogy anyagi felelősséget vállalt arra az esetre, ha a 6,9 milliárd dollárosra becsült büdzsé túlszalad.