2002. december. 16. 18:32 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 non-base

Stratégiai partnerség az EU és a NATO között

Az Európai Unió és a NATO szoros katonai együttműködési rendszert hoz létre, amelynek fő célja, hogy a már NATO-, de még nem EU-tagországok jobban részt vehessenek az európai védelmi politikában - derül ki a két szervezet hétfőn Brüsszelben kiadott közös nyilatkozatából.

A közös nyilatkozat azt jelenti, hogy az EU kész bevonni azt a hat európai NATO szövetségest - Magyarországot, Csehországot, Lengyelországot, Törökországot, Norvégiát és Izlandot -, amelyek nem tagjai az EU-nak, a közös európai biztonsági és védelmi politika minden vonatkozásába a válságok értékelésétől kezdve a békefenntartó műveletek eldöntésén át a tervezésbe és a kivitelezésbe. Ennek fejében az olyan önálló válságkezelő akciókban, amelyekben a NATO nem nyilvánítja érdekeltnek magát, az EU igénybe veheti majd a NATO hadműveleti tervező, légi szállítási és egyéb kapacitásait.
Az együttműködés a válságkezelésre terjed ki, miközben a NATO marad tagjai számára a kollektív önvédelem szövetsége, de továbbra is érdekelt a konfliktusok megelőzésében és a válságok kezelésében is - hangsúlyozza a nyilatkozat. A két szervezet fejleszti katonai kapacitásait: az erősebb európai katonai szerep az európai biztonsági és védelmi politika keretében hozzá fog járulni a NATO szövetség hatékonyságához is, elsősorban a válságkezelés terén - szögezi le a dokumentum.  (MTI)

Vállalkozás Tiszai Balázs 2025. április. 18. 13:00

Globális roncsderbi lehet Trump autóvámjaiból, a végén pedig Kína nevethet

Az amerikai elnök iparági importtarifái mindenkinek rosszak, és nem világos, hogy akár csak hosszú távon mennyire tudnák enyhíteni az USA autógyártóinak kínjait. Trump ráadásul a Joe Biden ellen vezetett bosszúhadjárata közepette elkaszálta az amerikai elektromobilitási programot, amivel épp az Egyesült Államok legnagyobb riválisát hozza helyzetbe.