2002. december. 03. 17:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2004. november. 22. 12:00 non-base

Végelszámolják a Defendet

A Defend Security Kft. kedden megtartott taggyűlésén a cég állami tulajdonosai - az MFB és a Magyar Posta - a társaság veszteséges működése miatt döntöttek a cég december 4-i hatállyal kezdődő végelszámolásáról, jogutód nélküli megszűnéséről.

A 60 százalékos tulajdoni hányaddal rendelkező Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. és a 22 százalékos üzletrészt magáénak tudó Magyar Posta Rt. határozott arról is, hogy a végelszámolás befejezéséig a postai pénzfeldolgozás zökkenőmentesen működjön.
A cégben 19,76 százalékos kisebbségi tulajdonnal rendelkező VIB Kft. képviselője a végelszámolás ellen szavazott. Tulajdonosa, Csintalan Sándor a végelszámolás megszavazása után eljárásjogi kifogást jelentett be. Az általa pótlólag felvett öt napirendi pontot, amelyekben tőkeemelést, az ügyvezetés és a felügyelő bizottság tagjainak felelősségre vonását szorgalmazta, nem tárgyalta meg a taggyűlés. Csintalan a döntés ellen a cégbírósághoz fordul, mert a taggyűlés szerinte törvényellenes volt. Korábbi nyilatkozataiban kijelentette, hogy a cég piacvesztését a többségi tulajdonos magatartása okozta, s azt szorgalmazta, hogy tőkeemeléssel tegyék működőképessé a céget a tulajdonosok.
A Magyar Hírlap értesülései szerint ha a többségi tulajdonos MFB megszünteti a céget, az is előfordulhat, hogy Csintalan Sándornak az adósságok rendezése után egyetlen fillér sem jut. A végelszámolás ugyanis maximum 2,5 milliárd forintos bevételt eredményezhet, a társaság adósságai viszont meghaladják a 3 milliárd forintot. Csintalan korábbi nyilatkozataiban 300 millió forintot kért üzletrészéért, ám a posta képviselői ezt az összeget elfogadhatatlannak tartották. Csintalan tavasszal hárommillió, más források szerint 50 millió forintért vásárolta részesedését a céget alapító Földi Lászlótól.
A Napi Gazdaság információ szerint a Posta valószínűleg megkapja a cég pénzkezelési rendszerét. A Defend a kormányváltást követően jónéhány megrendelőt elveszített, miután az ügyfelek az előnytelen, a piaci árhoz képest túlszámlázott szerződéseket vagy felmondták, vagy az újratárgyalásukat kérték. (MTI)