Az évről-évre jelzett változások azt mutatják, hogy Magyarország nem Nyugat-Európa keleti végei felé közeledik, hanem egyre inkább a balkáni kulturális miliőbe integrálódik. Jól tükrözi ezt az irányt a Freedom House jelentése is a sajtószabadság hazai helyzetéről - írja Mong Attila.
"A sajtószabadság állapotának mérése - mint fentebb írtam – nem atomfizika. Sokkal inkább mondjuk egy békapopuláció érzékeny ökoszisztémájának megfigyeléséhez hasonlítható. A tó környékén sétáló gondtalan turisták könnyen azt gondolhatják a vidám brekegést hallva, hogy minden rendben, ezek az állatok boldogok és élik a világukat. Azt egyelőre csak pár, viccesen kezelt környezetvédő tudja, hogy a helyi önkormányzat egy kegyetlen nagy bevásárlóközpont felépítésére adott engedélyt a tavacska melletti telekre és ha senki sem tesz semmit, pillanatokok belül elkezdik a földmunkákat."
Sokan bírálják a Freedom House civil szervezet jelentését, melyben Magyarországot a részben szabad kategóriába (a sajtószabadság bóvli csoportja) sorolták. Ebben a csoportban uniós ország kevés van, többnyire csak olyan, kelet-európai országok, amelyekhez képest azt hittük, a jogállamiság építésében előrébb tartunk - írja a szerző.
A lemonősítés nem azt jelenti, hogy az országban nincs sajtószabadság, hanem jelzés a kormányzatnak, hogy a "tollforgató terroristák" helyett a sajtószabadságot támogató nyilatkozatokkal kéne új irányba terelni a sajtópolitikát.