Napi merítés hvg.hu 2012. március. 09. 14:20

Uganda láthatatlan gyerekkatonái. Mit kell tudni a KONY c. filmről?

Futótűzként terjed a neten a Kony 2012 című félórás dokumentumfilm, ami az Ugandában harcra kényszerített gyerekkatonákra próbálja felhívni a figyelmet. A videót sokan csak hatásvadász összeállításnak tartják, melynek valóságalapja is van.

Ahhoz nem fér kétség, hogy Joseph Kony, a filmben bemutatott gerillavezér, a legsúlyosabb háboros bűnöket követi el, ahhoz sem, hogy valóban "könnyen feláldozható" gyermekkatonákkal tölti fel hadseregét - írja a Gawker szerzője.

Kony katonái közt több mint 30 ezer gyerek harcolt az elmúlt húsz évben. A gerillacsapatok éveken át tartották rettegésben Uganda északi részét. A hadsereg létszáma mára valamennyit csökkent, Kony pedig épp valahol a Közép-afrikai Köztársaságban bujkálhat az ugandai hadsereg elől.

A videóval kapcsolatban az amerikai hadsereg beavatkozásának kérdése komoly vitákat kavart a nézők között. Ugandában jelenleg is állomásoznak amerikai csapatok, az ugandai hadsereg munkáját ma is közel száz amerikai katonai tanácsadó segíti. Többször próbálták már elfogni is az afrikai diktátort, de Konynak mindig sikerült elmenekülnie.

Több kritika érte a videó készítőit is. A Láthatatlan Gyerekek alapítvány működése látszólag csak videók gyártására korlátozódik, forrásaik harmadát költik hasonló filmek készítésére, ami megkérdőjelezi a segélyszervezet valódi céljait. Aktivisták már megalapították a "Látható Gyerekek" alapítványt is, ami a dokumentumfilm által kialakított sarkos, hatásvadász képet próbálja árnyalni.

Szakértőik azzal érvelnek, hogy a Kony-kérdés nem egy félórás videóból megérthető probléma. A térség sokkal nagyobb gondokkal küzd, a kegyetlen diktátor csak a probléma egy kisebb szelete, mellyel azért valóban foglalkozni kellene.

Egy kontextusából kiragadott kép is félreértésre adott okot a filmmel kapcsolatban, melyen a film készítői pózolnak szudáni fegyveresekkel, 2008-ban. A képet egy magazin használta illusztrációnak a film mellé, azt azonban nem jelezték, hogy a felvételnek semmi köze a Kony című filmhez.

A teljes bejegyzést a Gawkeren olvashatják el, ha pedig nem látták még a filmet, kattintsanak a videóra!

hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 06. 19:30

„Nem tudtam, mi a baj velem” – sok nő számára jött el a megváltás azzal, hogy kiderült, az ADHD nem válogat a nemek között

Bár úgy tűnhet, hirtelen mindenki figyelemzavarral küzd, a nők a valóságban gyakran aluldiagnosztizáltak és -kezeltek, ha ADHD-ról van szó. Ennek rengeteg oka van, az egyik az, hogy esetükben a tünetek radar alatt maradnak, ők pedig csendben szenvednek, és igyekeznek megküzdeni az elvárásokkal, amelyek az iskolában, majd a munkahelyen, illetve családban nehezednek rájuk.