A dolgok állása szerint ezentúl az oktatásért felelős miniszter fogja kinevezni az iskolaigazgatókat. De a kérdés korántsem pusztán szakmai vagy szakmapolitikai, hanem erőteljes politikai töltettel is bír - írja a Méltányosság-blog elemzője friss bejegyzésében.
A legfontosabb: eddig választották az iskolaigazgatókat, mostantól kinevezik. Ez nemcsak formális, szemléletbeli változás, amely betagozza az iskolaigazgatókat egy alá- és fölérendeltségen alapuló szervezeti rendszerbe.
A következő fontos változás, amelynek komoly politikai jelentősége lehet helyi szinten: főszabály szerint kikerül a képviselő-testületek hatásköréből az iskolaigazgatók megválasztása, és felkerül a miniszterhez. A helyi közéletben a helyi politikusok döntötték el, ki kerülhet az iskolaigazgatói posztra, nekik pedig választóik előtt kellett felelniük ezért a döntésért. A választók az elégedetlenségüket a következő önkormányzati választásokon verhették le a települési képviselőkön, most azonban ez a lehetőség megszűnik, a minisztert ugyanis nem a helyi választók választják, hanem a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki. A távolodás egyértelmű: míg eddig az iskolaigazgatók sorsáról a helyben élők választott képviselői döntöttek, ezentúl végső soron Budapesten, akár több száz kilométeres távolságban lévő kormánytag írja majd alá a kinevezést.
A patronázshatalom is fölülre tolódik: eddig az önkormányzati képviselő-testület tagjai, akár helyi alkuk eredményeként, maguk dönthettek arról, hogy esetleges kedveltjük, ismerősük kerüljön az iskolaigazgatói székbe. Most ettől ők elesnek, a tantestület, illetve az iskola dolgozói pedig várhatóan szintén háttérbe szorulnak - olvasható az elemzésben. A teljes bejegyzést elolvashatja a Méltányosság-blogon.