Nagyítás hvg.hu 2016. november. 13. 08:15

Párizs 11/13 - A fájdalom, a gyász és a rettegés napja

Az egész világot megrázta, amikor egy éve Párizsban az Iszlám Államhoz kötődő merénylők terrortámadásokat hajtottak végre egy kellemes péntek estét eltölteni kívánó civilek ellen. Robbantottak focimeccs közelében, tüzet nyitottak békésen borozó-vacsorázó párizsiakra, majd berontottak egy patinás szórakozóhelyre egy rockkoncertre is, ahol elképesztő mészárlásba kezdtek. Egy éves Európa 9/11-e.

Egy éve, 2015. november 13-án, pénteken este fél 10-kor robbanás történt a Franciaország-Németország barátságos labdarúgó-mérkőzés helyszínén, a párizsi Stade de France stadion mellett a meccs közben. A meccset félbeszakították, a szurkolókat beengedték a pályára. Mint később kiderült, a stadion mellett három dzsihadista öngyilkos merénylő robbantott egymás után. Mindhárman meghaltak és egy civil áldozatot is szedtek.
AFP / Franck Fife
A stadionnál történt robbantással nagyjából egy időben fegyveresek nyitottak tüzet több népszerű bárnál és étteremnél is Párizs 11. kerületében. Egy elkövető fel is robbantotta magát.
AFP / Anadolu Agency / Mustafa Yalcin
A Le Carillon bárban és a Le Petit Cambodge étteremben tizenöt, a Bonne Biere és a La Casa Nostra bárban öt, a La Belle Équipe étteremben tizenkilenc embert lőttek agyon a dzsihadisták Párizs belvárosában. A Comptoir Voltaire étteremnél történt öngyilkos merényletben nem halt meg senki az elkövetőn kívül.
MTI / EPA / Christophe Petit Tesson
A stadionnál és az éttermeknél történt merényletek után pár perccel a népszerű Le Bataclan szórakozóhelyen három fegyveres nyitott tüzet a szórakozó tömegre az Eagles of Death Metal koncertje közben.
AFP / Miguel Medina
A Bataclanban mintegy 1500-an voltak a terrormerénylet idején. Sokan elmenekültek, amikor a fegyveresek tüzet nyitottak a koncertteremben, de végül túszul ejtettek mintegy száz embert, akiket azzal fenyegettek meg, hogy kivégzik őket.
AFP / Miguel Medina
Éjfél után a rendőrség megrohamozta az épületet, egy merénylőt megöltek, a másik kettő felrobbantotta magát.
AFP / Pierre Constant
A Bataclanban összesen 89 áldozatot szedtek a merénylők.
AFP / Loic Venance
A merényletekben összesen 130 civil áldozatot szedett a 7 merénylő, akik szintén meghaltak.
MTI / EPA / Ian Langsdon
Több mint 350-en sérültek meg a terrorcselekményekben.
AFP / Kenzo Tribouillard
A merényletek hatalmas megdöbbenést keltettek, Európa-szerte megerősítették a védelmi intézkedéseket.
AFP / Bertrand Guay
A nyomozás során kiderült, a merénylők az Iszlám Államhoz kötődtek, egyiptomi és szír útleveleket találtak náluk. A merényletsorozat kitervelőjeként a berber-marokkói származású belga Abdelhamid Abaaoudot (középen) azonosították.
AFP / Stringer
A Bataclan klubban megsérült áldozatok közül húszan azóta is kórházban vannak.
AFP / DPA / Malte Christians
Abdelhamid Abaaoudot november 18-án Seint-Denisben megölték a rendőrök egy rajtaütés során.
MTI / EPA / Etienne Laurent
A marokkói származású, Belgiumban született, de francia állampolgárságú Salah Abdeslamot, aki szintén segített megszervezni a párizsi merényleteket, végül csak idén márciusban tudták elfogni Brüsszel Molenbeek negyedében.
MTI / EPA / Ian Langsdon
Az áldozatok 26 különböző országból származtak és az események az egész világot megrázták. Magyarok bár voltak a Bataclanban a koncerten aznap éjjel, nem voltak az áldozatok között.
MTI / EPA / Jacek Turczyk
A szórakozóhely az idén a merényletek évfordulójának előestéjén nyitott újra egy Sting-koncerttel.
MTI / EPA / Julien Warnand