''Ez már a szabadság?'' címmel rendezett fotókiállítást volt fogvatartottak fotóiból az Adj Hangot Egyesület. A váci, győri és Gyorskocsi utcai börtönben Börtönrádiót üzemeltető egyesület volt raboknak tartott fotós műhelyeket Izsó Tímea és Bánkuti András mentorálásával, majd arra kérték a frissen szabadult férfiakat, hogy készítsenek fotókat a szabadságról. Drubina Kamilla, a projekt vezetője szerint hiányzik a társadalmi diskurzus a fogvatartottak börtönbeli és a szabadulás utáni életéről. Nyolc fotós három hónap alatt készült több száz fotójából majdnem negyven képet tekinthet meg a nézőközönség 5 városban és 4 börtönben. A kiállított képekből válogattunk.
''Szabadság híd''. ''Én a bíróságom már tudtam, hogy ülni fogok, mint veréb az ágon, de utána mi lesz?'', mesélte magáról Péter. Összesen 10 évet és 2 hónapot ült, nagyrészt a Váci Fegyház és Börtönben, 9 hónapja szabadult. A Szabadság híd számára az állandóságot jelenti, mindig keresni kell azokat a stabil pontokat, amikhez ragaszkodhatunk, mondta. Péter informatikával, e-sporttal foglalkozott, most az Adj Hangot Egyesületnél dolgozik és a Tilos Rádióban vezet műsort, de folyamatosan munkát keres. Külföldre nem mehet el, erkölcsi bizonyítványt nem kap és ha vállalkozni akar, akkor csak kft.-t indíthat 3 millió forinttal.
Dobos Péter
''Édes szabadság''. A képen szereplő András Péter zárkatársa volt Vácon. ''Több iskolája van, elvégezte az élet iskoláját is, de ezt az utat választotta, fel is vállalja. A börtönben sem dolgozott egy percet sem, születése óta nem vett olyan eszközt a kezébe, aminek nyele van''. András jelenleg házi őrizetben van, telefonon keresztül vezet műsort Péterrel együtt a Tilos Rádióban.
Dobos Péter
''Fűszer''. Zsolt is Péter zárkatársa volt, 9 év, 9 hónapot ült. Fuvarozással, futárkodással szeretne foglalkozni, most autóra vagy motorra gyűjt. Valószínűleg fél óra ártatlan csevegés után sem esne le, hogy valami olyat követett el, amiért 10 évet ült. ''A paprikás krumpli itt kint olyan, mint bent a pizza'', magyarázza a rangsort az egyes egytálételek között. Zsoltnak leginkább a fűszerek hiányoztak a börtön menzájáról, ezért jól meg is szórta a képen látható zsíros kenyeret, ''próbáltam mindent rátenni, van is rajta minden, kivéve a halikra'', mondja.
Sz. Zsolt
''Szabadjáték''. Márton a legidősebb a fotós projektben, 53 éves, legutoljára négy évet ült Vácon, ahol ő is csatlakozott a Rács FM-hez. A képet a szabadulás után 1 héttel készítette, ''látszik, hogy itt már egy ráccsal kijjebb vagyok, de még mindig a börtön hatása alatt'', mondja. Márton, vagy becenevén Ábi erre a képre a legbüszkébb, mert ez került a kiállítás plakátjára is.
Horváth Márton
''Meleg otthon''. Gábor 10 évig ült börtönben, ezt a képet akkor készítette szülei lakásáról, amikor szabadulása után először látogatta meg őket. Általában akkor van szállása, amikor van munkája, futószalag mellett szokott dolgozni, de nem bírja sokáig egy-egy munkahelyen.
Gönczi Gábor
''Múltidézés''. A kép egy dunabogdányi hétvégi ház előtt készült. A fotós, Gábor, egyik legnagyobb vágya egy társ, képein senki sem szerepel, csupán ő maga egy alkalommal, ahogy egy női szobrot csókol meg.
Gönczi Gábor
''Börtöngyár''. Tamás volt a Börtönrádió első főszerkesztője, eredetileg informatikus. A börtönben megtért, most fotózik, ír és zenéket szerez. ''A szabadság a zenélés, az alkotás és a barátnőm'', mondta és ez a három meg is jelenik a képein. A ''Börtöngyár'' kilóg, ebből a hármasból, a magyarázat, hogy Tamásnak lehetősége adódott gyártelepen fotózni, és a robosztus épület felidézett benne egy-két emléket.
Pápai Tamás
''Világ''. Dávid 25 éves, egyetemre járt, amikor bekerült a börtönbe, jelenleg háziőrizetben van, így a projekt tagjaival egyszer sem találkozott. Profi szinten fotózik, saját felszereléssel. Izsó Tímea, fotós, a volt fogvatartottak egyik mentora szerint a szabadság Dávid számára a test szabadsága: ''börtönben annak is jelentése van, ha leveszed pólódat, itt pedig ő teljesen meztelen lehet''. Persze a házi őrizet nem a teljes szabadság, nem hagyhatja el a lakását és a bokáján folyamatosan egy nyomkövetőt kell viselnie.
Németh Dávid
''Barátok: Mágus, a költő, Pista, Tamás, Laci''. Laci szabadulása után 3 hétig a híd alatt aludt, most egy hajléktalanszállón lakik. A börtönben leérettségizett, targoncás vizsgát szerzett és a egy nagy áruházlncnál talált munkát. A képen a hajléktalanszállón élő barátai láthatók, a szállókra jellemző fluktuáció miatt Laci már egyik férfival sem tartja a kapcsolatot, családtagjai közül csak külföldön élő fiával van kapcsoltban.
Pinczés László
''A nagy testvér mindent lát''. Amikor Yusuf a képeit csinálta, még csak három napja volt szabadlábon, de a szabadság friss élménye is érezhető fotóin.