Nagyítás hvg.hu 2015. szeptember. 06. 20:12

Egy hosszú, nehéz hét képei

A mögöttünk álló hét a magyarországi és földközi-tengeri menekültek kálváriájáról és tragédiájáról szólt. Az egész világot sokkolta a török partoknál talált menekült kisfiú holttestének fotója, de Magyarországon is pár órával a cél előtt, testvére karjában halt meg egy férfi, aki Pakisztánból jutott Bicskéig. Mindenkiben megszólalt valami, a magyar kormányt kivéve. Kijevben folytatódtak a zavargások, Ferenc pápa pedig meghökkentő kijelentést tett. És volt egy magyar-román meccs is. A hét eseményei képekben.

Még a múlt vasárnap több száz menekült érkezett a Keleti pályaudvarhoz, szerettek volna Németországba utazni, de ekkor még nem sejtették micsoda packázás vár rájuk. Hétfő este kétségbeesett harc folyt azért, hogy minél többen feljussanak arra a München felé induló vonatra, amely után a Keletiből nem is indult több szerelvény Németországba. Kedden 9 órától nem indítottak és nem fogadtak vonatot a Keletiben, a pályaudvart kordonnal zárták le, aztán indultak ugyan vonatok, de azokat a menekülteket nem engedték be, akik már több száz euróért megvették a jegyüket.
Fazekas István
A pályaudvar előtt rekedt menekültek napokig farkasszemet néztek az oda kivezényelt rendőrökkel. Komoly balhé azonban egyszer sem lett a dologból.
Börcsök Zsófia
A hét eleji káosz csütörtökre tovább súlyosbodott. A Keleti pályaudvart ugyan megnyitották, de nem indult nyugatra vonat. Hagyták viszont, hogy a menekültek tömegei felkapaszkodjanak egy Sopronba induló szerelvényre, amelyet aztán Bicskén leállítottak. A menekültek nem akartak leszállni, a kétnapos patthelyzet alatt többen rosszul lettek.
Fülöp Máté
Pénteken a Keleti pályaudvarnál napok óta várkozó tömeg egy része gyalog indult el Ausztria felé. Körübelül 1200 ember vonult az M1-es autópályán, Zsámbékon éjszakáztak, amikor buszokat küldött értük az állam.
Fazekas István
Szurkolók a péntek esti magyar-román Eb-selejtezőn a Groupama Arénában. A meccsen egyik csapat sem tudott gólt szerezni, így igazságos, 0-0-s döntetlennel ért véget a találkozó.
Túry Gergely
Pénteken a magyarországi menekültválság eszkalálódott: a röszkei menekülttáborból több százan törtek ki, az M1-es autópálya leállósávjában menekült családok százai vonultak, Bicskén lassan rendeződött a helyzet, a Budapesten maradtak pedig attól rettegtek, hogy a román-magyar meccs után fociultrák törnek rájuk. Ebben a helyzetben döntött úgy a magyar kormány, hogy nem akadályozza tovább a menekültek nyugatra jutását, sőt buszokat ajánl fel, hogy Hegyeshalomig szállítsák őket.
Túry Gergely
Menekültek Hegyeshalomnál, ahová éjjel a Keleti pályaudvarról indultak. Reggel nyolc óra körül három kilométeres volt a dugó a határátkelőnél az M1-esen, tíz órára a sor a duplájára nőtt. Délután öt óra húsz perctől Hegyeshalomnál megindult az autóforgalom, de csak a személyautók számára, a kamionokat leterelik.
Túry Gergely
Többszáz menekült ugrott le a vonatról pénteken a bicskei vasútállomáson, majd a síneken rohantak tovább, mögöttük 70-80 rendőrrel. Az egyenruhások végül visszafordultak, nem követték a menekülteket. A bő tizenegy kilométeres menetelés után a következő megállónál négy rendőr várakozott, a csoportot tovább engedték. Képünkön egy idős testvérpár látható az állomás kivezetőjénél. Egyikük összeesett, a csoportból akkor többen próbáltak segíteni, végül mindenki elment mellettük. Percekkel később az elesett férfi testvére karjaiban halt meg.
Fülöp Máté
Orbán Viktor Brüsszelben - "A magyarok és az európaiak tele vannak félelemmel, mert az európai vezetők, köztük a miniszterelnökök nem képesek a helyzet kontrollálására" - mondta Orbán Viktor miniszterelnök Brüsszelben, miután a menekültválságról tárgyalt Martin Schulzzal, az Európai Parlament (EP) elnökével. A kormányfő azt mondta, ez nem egy európai probléma, hanem német, a migránsok közül senki sem akar Magyarországon maradni, mindenki tovább akar menni.
AFP / Thierry Charlier
Quaestor-károsultak demonstráltak az Országház előtti Kossuth Lajos téren csütörtökön. Egyrészt érzésük szerint lassan is megy a kártalanításuk, másrészt sokan keveslik azt az összeget, amellyel kártalanítanák őket. Többször tüntettek már. A Quaestor-kötvényekről márciusban derült ki, hogy jó részük fiktív kibocsátású volt. Vélhetően 100 milliárd forintnál is nagyobb összeggel rövidítette meg a Quaestor brókercége a befektetőket. Tarsoly Csaba, a Quaestor alapítója, tulajdonosa és a brókercég két vezető tisztviselője előzetes letartóztatásban van.
MTI / Marjai János
Sebesült rendőrök a parlament előtt Kijevben - Radikális jobboldali tüntetők és rendőrök csaptak össze hétfőn a kijevi parlament előtt azt követően, hogy a törvényhozás elfogadta az ukrán alkotmány decentralizációs módosítását, amely nagyobb önrendelkezést biztosít a helyi közösségeknek. A tiltakozók szerint az alkotmánymódosítás elősegíti a kelet-ukrajnai szakadár területek elszakadását Ukrajnától. A hatóságok szerint a tüntetők valamilyen robbanószerkezetet dobtak a rendőrsorfalba, legalább tíz rendőr megsebesült.
AFP / Yuriy Kirnichny
Szinte az összes jelentős külföldi lap a címlapján hozta le csütörtökön a török partoknál tengerbe fulladt hároméves szír menekült kisfiú holttestéről készült fotót. A holttestet azután fedezték fel, hogy szerdán elsüllyedt egy migránsokat szállító hajó a görögországi Kos szigeténél. A balesetben a 23 utas közül 12-en meghaltak, köztük öt gyerek és egy nő. A hároméves Aylan Kurdi mellett testvére, az ötéves Galip és édesanyjuk, a 27 éves Rihanna is vízbe fulladt, miközben megpróbáltak Törökországból a görögországi Kosra jutni.
AFP / Dogan News Agency
Abdullah Kurdi, a gyerekek apja szülővárosukban, az észak-szíriai Kobaniban temette el halott családtagjait. A három holttestet repülővel szállították a szíriai határ közelébe, a férfi a Törökország délkeleti részén fekvő Suruc városából indult útnak pénteken az onnan mindössze 10 kilométerre fekvő szíriai határvárosba. Az apát török politikusok és újságírók is elkísérték az útjára. Az apa lemondott a háború sújtotta Kobani elhagyásáról szőtt terveiről. "Csak a gyerekei kedvéért akart Európába menni" – mondta a gyászoló Abdullah Kurdi egyik nagybátyja. "Most, hogy ők halottak, itt akar maradni a közelükben, Kobaniban" – tette hozzá.
AFP / ANHA
Pillangójelmezbe öltözött palesztin lányok játszanak Damaszkuszban - A héten Az Iszlám Állam (IÁ) szélsőséges szervezet harcosai behatoltak a szíriai főváros, Damaszkusz déli Kadam nevű városrészébe, így mintegy öt kilométerre kerültek a főváros kormányerők uralta központjától. Szerdán a polgárháború kirobbanása óta a legsúlyosabb támadás érte a Bassár el-Aszad szíriai elnök egyik fellegvárának számító Latakiát: a Földközi-tenger partján fekvő városban pokolgépes robbantás következtében legalább 10-en vesztették életüket és nagyjából 25-en megsebesültek, többük állapota válságos.
AFP / Rami Al-Sayed
Ferenc pápa lehetővé tette a decemberben kezdődő irgalmasság szentévére tekintettel a gyóntató papoknak az abortuszon áteső nők megbocsátását és feloldozását. A katolikus egyházfő Rino Fisichella érseknek, az Új Evangelizáció Pápai Tanácsa elnökének írt levelében a jelenkor súlyos problémái között említette az élet tisztelete tekintetében megváltozott viszonyokat. Kitért arra, hogy az abortusz tragédiáját sokan felületesen kezelik, nincsenek tudatában annak a súlyos rossznak, amit egy ilyen cselekmény jelent. Sokan mások viszont vereségként élik át ezt a pillanatot, úgy tartva, hogy nincs más kiút számukra. Ferenc pápa elsősorban azokra a nőkre utalt, akik az abortusz eszközéhez nyúltak. "Tisztában vagyok azzal, milyen nyomás késztette őket erre a döntésre. Tudom, hogy ez egy egzisztenciális és erkölcsi megpróbáltatás" – írta a katolikus egyházfő levelében, amelyet a Vatikán kedden hozott nyilvánosságra a honlapján.
AFP / Vincenzo Pinto
Francia tejtermelők és állattenyésztők együtt tiltakoztak Párizsban az ellen, hogy a termelői árak olyan mértékben zuhantak a nyár folyamán, ami már a vállalkozások létét fenyegeti. Az állattenyésztők számára a kormány július 22-én egy 600 millió eurós sürgősségi tervet jelentett be, ebből 100 millió euró adó- és járulékkedvezmény, 500 millió eurós összeg befizetésére pedig haladékot kaptak. A rövid távú segítség helyett a gazdák azonban azt kérik, hogy csökkentsék a munkára rakodó terheiket, amelyek szerintük európai konkurenseiket erősítik a piacon.
AFP / Thomas Samson
Egészségügyi dolgozók molinót tartva zárják le az Erzsébet hidat a szférában dolgozók alacsony jövedelme miatti tiltakozásul.
MTI / Mihádák Zoltán
Egy helybéli sétál a spanyol Cabrerio városában. A hatalmas füstöt futótűz okozta.
AFP / Miguel Riopa
Nő cipeli matracát Johannesburgban kilakoltatást követően.
AFP / Marco Longari
Barack Obama amerikai elnök a globális felmelegedés hatásainak megfigyelésére indított hajóútja közben az alaszkai Fox-szigetnél 2015. szeptember kedden. Barack Obama amerikai elnök apokaliptikus következményekre figyelmeztetett, ha a világ vezetői nem foglalkoznak sürgősen a globális éghajlatváltozással: egész országokat önt el a tenger, városok fognak elnéptelenedni, és menekültek áradata indul meg, súlyos konfliktusokat okozva világszerte.
MTI / AP / Andrew Harnik
Egy médiacsapat készít felvételeket az Eiffel-toronyról egy emelőgép segítségével.
AFP / Ludovic Marin
Tradicionális ruhába öltözött látogató a ''Rain Room'' elnevezésű interaktív kiállításon a shanghai Yuz Múzeumban.
AFP / Johannes Eisele
Több ezer szűz lány színes, testhez simuló ruhákban táncolt és énekelt Szváziföld királya, a poligám egyeduralkodó tiszteletére évente megrendezett ünnepségen. Ez az év kulturális csúcspontja a dél-afrikai országban, a kontinens utolsó abszolút monarchiájában. A becslések szerint már a vasárnapi főpróbán mintegy nyolcezer fiatal lány és nő lépett fel hagyományos öltözetben a Ludzizini királyi palotánál. A hatóságok mintegy 40 ezer 8 és 22 éves kor közötti résztvevőt vártak az eseményre. A tánc hódolat a poligám egyeduralkodó, III. Mswati király előtt. Női jog aktivisták szerint a fedetlen keblekkel fellépő nőket tárgyakká alacsonyítja a tánc. A Szváziföldön élők többsége saját kultúrájuk csúcspontjaként tekint az ünnepségre. Bár már 14 felesége van, a király hétfőn feleségül is veheti az egyik táncost. A 47 éves dúsgazdag III. Mswati király pazarló életviteléről ismert, miközben a Dél-Afrikai Köztársaság és Mozambik között elterülő ország 1,4 millió lakosának kétharmada szegénységben él a Világbank szerint.
AFP / Gianluigi Guercia
Férfiak küzdelme az iszapbirkozó bajnokságon az Egyesült Királyságban.
AFP / Oli Scarff
Fecskék gyülekeznek villanyvezetékeken a Hortobágyon, a Kungyörgy-telep közelében
MTI / Czeglédi Zsolt

Kövessenek minket a Facebookon is!