Nagyítás 2015. május. 21. 11:40

Magyar szalámi, magyar demizson, magyar hagyma a Világkiállításon

A 34. alkalommal megrendezett világkiállításon száznegyvennégy ország mutatkozik be saját pavilonnal, amelyre a szervezők május elsejétől az október 31-i zárásig 20 millió látogatót várnak. A milánói világkiállításon rekordnak számító 54 országpavilon épült, mintegy másfél kilométer hosszú főutcáját 32 sugárút keresztezi.

Elnyerte a látogatók tetszését a milánói világkiállítás magyar pavilonja, amely május elseje óta fogadja programjaival az érdeklődőket – mondta el Szőcs Géza kormánybiztos az M1 csütörtöki műsorában május 7-én.

Annyit mutatunk meg a magyar pavilonban, amely ahhoz szükséges, hogy a magyar nemzetről egy vonzó kép alakuljon ki és bemutassa, hogy ez egy szerethető nemzet a boraival, az informatikai kínálatával, az ásványvizeivel, a fürdőivel és a klasszikus zenei hagyományaival együtt – fejtette ki a kormánybiztos.

A háromszintes, közel kétezer négyzetméteres magyar nemzeti pavilon a két végén sámándob formákkal lezárva Noé bárkáját idézi, egyik pajzsán az életfa jelkép látható. Az épület körüli kertben 33-33 különböző magyar fát, gyümölcsöt, zöldséget és tradicionális gyógy- és fűszernövényt, hungarikumokat telepítettek.

Olaszország többemeletes pavilonja különleges kortárs építészeti élményt nyújt
Kiss-Kuntler Árpád
A vendéglátók pavilonjának belső tere is lenyűgöző, kiállítása pedig az olasz gasztronómia legnemesebb hagyományait idézi fel.
Kiss-Kuntler Árpád
Szőcs Géza kormánybiztos, az eddig 5,5 milliárd forintba került - sámándobot idéző - magyar pavilon előtt.
Kiss-Kuntler Árpád
A magyar pavilon előtt működik ''Kádár Ferkó fotószínháza'', ahol a látogatók a hagyományos magyaros kellékekkel - mint hagyma, szalámi, demizson, kulacs - örökíthetik meg magukat.
Kiss-Kuntler Árpád
Cigányzene, néptánc és időszakonként Bogányi Gergely zongorajátéka alkotja a magyar pavilon programjainak gerincét.
Kiss-Kuntler Árpád
A magyar pavilon belsejében sorakozó - egyelőre még üres - piaci kínálóasztalok ídővel majd magyar árukkal telnek meg - remélhetőleg.
Kiss-Kuntler Árpád
Izrael kiállítása az innovációra és a tudományos technikai fejlődésre helyezi a hangsúlyt, amelynek segítségével a terméketlen földeken virágzó mezőgazdaságot hoztak létre. A pavilon falát ''A jövő termőföldjei'' borítják.
Kiss-Kuntler Árpád
Az osztrák sógorok az Alpok egy hamísítatlan darabját hozták el az expóra, virágillattal, madárfüttyel, hegyi levegővel.
Kiss-Kuntler Árpád
Azerbajdzsán többemeletes, mozgólépcsőkkel és üveggömbökkel ellátott pavilonja a hagyományos építőanyagok (kő és fa) és az új fejlesztésű matériák (speciális fémek és üvegek) találkozását reprezentálja.
Kiss-Kuntler Árpád
A ''Slow Fodd'' pavilon számtalan interaktív játékkal elsősorban a diákok figyelmét hívja fel a biodiverzitás, a kézműves és bio élelmiszerek fontosságára a fenntartható fejlődés szempontjából.
Kiss-Kuntler Árpád
A brazilok kétszintes kiállítótere az ifjabbik korosztály kedvenc játszótere, a látogatók egy asszimetrikusan kifeszített hálón közlekedhetnek egy jelzésszerűen felépített esőerdő felett.
Kiss-Kuntler Árpád
Az oroszok ''vegykonyhájában'' a természetben gyűjthető, ehető növények bemutatóján erdei bogyókból készült italokat szolgának fel.
Kiss-Kuntler Árpád
Számos kortárs művész bevonásával a szlovák kiállítás a képzőművészeti interakciókra helyezi a hangsúlyt.
Kiss-Kuntler Árpád
Az amerikai pavilon falát egy állandóan mozgó, élő, függőleges konyhakert alkotja, megoldást javasolva a vészesen fogyatkozó - vízszintes - termőterületek gondjára.
Kiss-Kuntler Árpád
Rendkívüli pontossággal szabályozott, lezúduló vízcseppekből álló köszöntőszöveg alkotja a kuvaiti pavilon kapuját.
Kiss-Kuntler Árpád
A csehek kortárs képzőművészeti alkotásokban fogalmazták meg jövőképüket.
Kiss-Kuntler Árpád
A belga pavilon vevőcsalogatónak szánt és helyben készült fehércsoki kínálatából minden látogató részesül.
Kiss-Kuntler Árpád
Azt, hogy hogyan lehet egy sötét pincében a napenergia felhasználásával növényt termeszteni, szintén a belgák tanították.
Kiss-Kuntler Árpád
A kínaiak meghökkentő szerkezetű, nyersfából ácsolt pavilonnal kápráztatják el a látogatót.
Kiss-Kuntler Árpád
A dél-koreai pavilonban egy éhező kisfiú három dimenziós digitális portréja az éhezés problémájára hívja fel a figyelmet.
Kiss-Kuntler Árpád
A brit pavilon kertjében a méhek kipusztulásának veszélyére figyelmeztet a labirintus-virágerdő.
Kiss-Kuntler Árpád
A brit köztéri közösségi építményeket alkotó művész interaktív hangeffektusokkal ellátott szerkezete a méhek társadalomalkotó szerepére és tökéletesen funkcionális ''építészetére'' koncentrál.
Kiss-Kuntler Árpád
A brit kaptár belsejében, a látogatók mozgása vezérli a digitális hangeffektusokat.
Kiss-Kuntler Árpád
A német pavilonban interaktív tudományos játszóház hívja fel a figyelmet a biológiai sokszínűség jelentőségére.
Kiss-Kuntler Árpád
Svájc több mint 25 millió dollárt költött a milánói expóra. A pavilon két központi tornyában 96 ezer liter vizet, 840 ezer aszalt almakarikát, kávét és sót dobozoltak be.
Kiss-Kuntler Árpád
A huszonöt tonnás gránittömbből speciális lézeres eljárással kialakított háromdimenziós mini-Alpok a svájci pavilonban arra figyelmeztetnek, hogy itt van Európa egyetlen meghatározó víztározó és -elosztó helye, amire vigyáznunk kell.
Kiss-Kuntler Árpád
A 2015-ös Milánói EXPO mintegy másfél kilométer hosszú főutcájának kereszteződésében négy - a Lebeskind építészeti stúdió által álmodott - digitális térplasztika készteti megállásra a látogatót.
Kiss-Kuntler Árpád
Esténként az ''Életfa'' tűzijáték - lézerfény - ledlámpák - szökőkút alkotta zenei-show-ja búcsúztatja a világkiállítás látogatóit.
Kiss-Kuntler Árpád

A Világkiállításról szóló cikkünket a HVG e heti számában olvashatja.

Kövessenek minket a Facebookon is!