Nagyítás hvg.hu 2015. május. 18. 18:51

Emlékszik még rájuk? Az Eurovízió tíz éve

Kedd este eldől, hogy Boggie folytatja-e az utóbbi évek sikerszériáját az Eurovíziós Dalfesztiválon. 2011 óta egyre jobb helyezéseket érünk el, bár Friderika 1994-es negyedik helyezését még a tavalyi Running sem tudta behozni. De mi történt az Eurovízión az utóbbi tíz évben? Íme, a legfelemelőbb pillanatok.

Kedden rajtol az Eurovíziós Dalfesztivál, melyet Conchita Wurst tavalyi győzelme után idén Bécsben rendeznek. A nemzeti zsűrik már hétfőn este, a keddi első elődöntő főpróbáján pontozzák az előadókat, ezzel érdemben is kezdetét veszi hatvanadik dalverseny.

Az elődöntők után szombaton következik a várva várt finálé, melyen Csemer Boglárkáért izgulhatunk. Ha Boggie és a Wars For Nothing című dala jól szerepel a megmérettetésen, az azt jelentené, hogy Magyarország egymás után ötödször tudna döntőbe jutni a versenyben.

2004. május 15. - Isztambul, Törökország: az ukrán Ruslana Lyzichko a 49. dalfesztiválon. A Wild Dances című dalával 280 pontot ért el, ami akkoriban rekordnak számított. Az ukrán énekesnő később politizálni kezdett, 2013-ban a Forbes magazin a világ 10 legsikeresebb női között tartotta számon az Ukrajna hőse címmel is kitüntetett Ruslanát.
AFP / Mustafa Ozer
2005. május 21. - Kijev, Ukrajna: a görög Helena Paparizou fellépése a döntőben. A My Number One című dallal hozta el a görögöknek az első eurovíziós győzelmet, persze az is sem vált hátrányára, hogy svéd-görög állampolgársággal rendelkezik, és valójában Svédországban nőtt fel, így az Eurovízión egymást támogató skandináv államok 12 pontjait is biztosnak tudhatta.
AFP / DPA / Ulrich Perrey
2005. május 22. - Kijev, Ukrajna: NOX a színpadon (Péter Szabó Szilvia). Ugyanebben az évben a szép reményű Forogj világ! című dallal neveztünk az Eurovízióra hét év kihagyás után. Az elődöntőről ötödikként került be a fináléba a NOX, ahol azonban a magyarok csalódására csupán tizenkettedik helyre sikerült felküzdenie magát. Sok kritika érte az előadást, Péter Szabó Szilviát sokan hamisnak hallották, és az sem nyerte el mindenkinek a tetszést, hogy a dal az egy évvel korábbi győztes koppintásának tűnt. Az énekes ruhája, és a népi jellegű táncbetétek is hajaztak Ruslana Wild Dances című számára.
MTI / EPA / Anatolij Malcev
2006. május 21. - Athén, Görögország: a finn Lordi együttes öröme a győzelem után. Az Eurovízió több évtizedes történetének mérföldköve lett a horrormaszkos metálzenekar, mely megtörte a popdalocskák hegemóniáját az Eurovízión. A Lordi óta mernek az országok merészebb produkciókat küldeni a dalversenyre, de a finnek 2015-ben újra történelmet írnak: a fogyatékkal élőkből álló punkzenekar (PKN) újabb nagy esélyese a bécsi versenynek.
AFP / Aris Messinis
2007. május 12. - Helsinki, Finnország: a szerb Marija Serifovic győzelme. Az Eurovízión már Dana International is egy hatalmas tabut döntött 1998-ban, amikor a transznemű izraeli versenyző nyerte meg a versenyt. 2007-ben a szerbek nyíltan leszbikus előadója is fontos esemény volt, főleg, hogy a déli szomszédaink korántsem olyan nyitottak, mint az eurovíziós szavazók. Arra a hírre, hogy a következő évben ők rendezik meg a versenyt, az extremista homofóbok kikeltek magukból, és tüntetéseket helyeztek kilátásba. Végül nem történt attrocitás 2008-ban Belgrádban.
AFP / DPA / Joerg Carstensen
2007. május 12. - Helsinki, Finnország: Rúzsa Magdolna fellépése. Az Aprócska blues című dal kilencedik helyezést ért el 2007-ben, egy évvel azután, hogy Rúzsa megnyerte itthon a Megasztárt.
AFP / Sari Gustafsson
2008. május 25. - Belgrád, Szerbia: az orosz Dima Bilan egyik fellépése, a győzelméhez hozzásegítette Edvin Marton magyar hegedűművész, és Jevgenyij Plusenko olimpiai aranyérmes műkorcsolyázó is.
AFP / DPA / Joerg Carstensen
2008. május 9. - Belgrád, Szerbia: Csézi Erzsébet (Csézy) egyik fellépése. Az 1994 óta tartó magyar részvétel nem volt töretlen. 1998-2005 között nem küldtünk versenyzőt, utána pedig voltak előadók, akiknek nem sikerült bejutni a döntőbe, ilyen volt Csézy a Szívverés című számmal.
AFP / Dimitar Dilkoff
2009. május 17. - Moszkva, Oroszország: a norvég Alexander Rybak egyik fellépése. A hegedű egy évvel később is nyomott a latban, de míg 2008-ban az orosz segítséget hívott, Rybak maga húzta el a nótát, és nyerte el vele az eurovíziós közönség tetszését.
AFP / Dmitry Kostyukov
2009. május 9. - Moszkva, Oroszország: Ádok Zoli az Eurovízó elődöntőjére próbál, amelyen nem sikerült túljutnia neki sem. Ezek után 2010-ben inkább kihagytuk az Eurovíziót.
MTI / EPA / Szergej Ilnyickij
2010. május 30. - Baerum, Norvégia: a német Lena egyik fellépése. A Satellit című szám hatalmas siker volt, a németek pedig annyira felbuzdultak a 2010-es győzelmen, hogy 2011-ben is Lenával próbálták megnyerni a düsseldorfi versenyt, de nem jött be, csak tizedik lett.
AFP / Daniel Sannum Lauten
2011. május 15. - Düsseldorf, Németország: az azerbajdzsáni Eldar Kasimov és Nigyar Djamal ( Ell/Nikk ) duója. Nem tudni, mivel tudták meggyőzni a többséget az azeriek, a rossz nyelvek szerint a keleti blokk összetartása vezethetett a győzelmükhöz.
AFP / John Macdougall
2011. május 14. - Düsseldorf, Németország: Wolf Kati egy év kihagyás után, és Rákay Philip MTVA-s regnálásának kezdetén, belső döntésre került ki az Eurovízióra. Hatalmas reményekkel indultunk, és bár Wolf bekerült a döntőbe, a huszonötös mezőnyből végül csak 22. helyet tudta elérni a What About My Dreams című számmal.
AFP / John Macdougall
2012. május 15. - Baku, Azerbajdzsán: a svéd Loreen fellépése. Az Euphoria című számmal megkezdődött a skandinávok győzelmi szériája.
AFP / Vyachesláv Oseledko
2013. május 19. - Malmö, Svédország: a dán Emmelie de Forest fellééépse a döntőben. Az Eurovízión sokszor kritizálják a szomszédos államok egymásra szavazását, így volt 2012-ben és 2013-ban is.
AFP / John Macdougall
2013. május 17. - Malmö, Svédország: ByeAlex. A Dal című válogatón Rákayék a közönséggel összhangban a Kedvesem című számot találták a legjobbnak, ami megosztott a közvéleményt, de kiderült, hogy nem is volt olyan rossz választás: tizedikként végzett Magyarország, ami sok év után a legjobb eredmény volt.
AFP / John Macdougall
2014. május 19. - Koppenhága, Dánia: az osztrák Conchita Wurst egyik fellépése. A tabudöntögetés fesztiváljává 2014-ben vált az Eurovízió, amikor az osztrákok küldötte tarolt: a szakállas nő egy újabb nagy lépés az elfogadás útján. A résztvevő keleti államok (például oroszok) annyira felháborodtak a győzelmén, hogy kilátásba helyezeték kiválásukat a versenyből. Erre azonban nem került sor, és bár a politikusok pár hétig hallatták hangjukat az eurovíziós "fertőről", kiderült, hogy az orosz eurovíziós szavazók közül is nagyon sokan adták le voksukat Conchitára.
AFP / Jonathan Nackstrand
2014. május 10. - Koppenhága, Dánia: Kállay-Saunders András fellépése. Az egyik legprofibb előadónk az Eurovízión a New York-i gyökerekkel rendelkező énekes, aki ötödik helyen végzett a Running című dinamikus számmal, így megközelítette a húsz évvel ezelőtti Friderika-sikert.
AFP / Jonathan Nackstrand
2015. május 15. - Bécs, Ausztria: Csemer Boglárka Boggie próbál a 60. Eurovíziós Dalverseny első elődöntőjére. Május 19-én kedden este hallhatjuk a Wars For Nothing című számot a bécsi verseny első elődöntőjén. Boggie hónapok óta kampányol Európában, a nyugati fővárosokban például egy flashmob keretében adta elő a dalt, és ezzel sokkal többet tett a győzelem érdekében eddig, mint bármely más magyar induló.
MTI / EPA / Georg Hochmuuth

Kövessenek minket a Facebookon is!