Nagyítás hvg.hu 2014. május. 28. 09:52

Már civil áldozatok is vannak az ukrán összecsapásokban – Nagyítás-fotógaléria

Nem szálljuk meg Ukrajnát – mondta az orosz védelmi miniszter április végén. Szergej Sojgu tájékoztatása szerint ''Oroszország kénytelen volt átfogó hadmozdulatokat végrehajtani az ukrán határ közelében, mert fennállt a veszélye annak, hogy Ukrajna katonai akciót indít civilek ellen. Amikor azonban az ukrán hatóságok kijelentették, hogy nem vetnek be reguláris katonai egységeket a fegyvertelen lakosság ellen, az orosz csapatok visszatértek laktanyájukba''. Később a korábbi tüntetések és zavargások után kisebb lövöldözések mellett helikopter is robbant Ukrajnában, gyakorivá váltak a túszejtések, oroszbarát aktivisták pedig rendőrkapitányságot és közigazgatás épületeket is elfoglaltak. Donyeckben szakadárok egyetlen lövés nélkül foglalták el a tévészékházat, ukrán csatornák sugárzása helyett orosz tévécsatornákat követeltek. Ljudmila Denyiszova, az ukrán szociálpolitikai miniszter közlése szerint május első hetéig több mint 7700 ember menekült a Krímből Ukrajna belső területeire amiatt, hogy Oroszország annektálta a félszigetet. Képes összeállításunkban az április eleje óta történteket foglaljuk össze.

Donyeck: oroszbarát fegyveres a város repterén. A fegyverek május elején szólaltak meg ismét. Lövöldözés tört ki és megszólaltak a szirénák kedd este a Donyeck megyei Mariupolban, ahol autógumik égnek a városháza előtt. Az épületet korábban elfoglalták a szakadárok. A 0629.com.ua mariupoli hírportál helyszíni beszámolója szerint délután lezárták a város központi sugárútját, később lövöldözés volt a repülőtér melletti laktanya közelében, ahol fekete és terepszínű ruhát viselő emberek több, arra haladó járművet is lőttek. Május 8-án a Donyeck megyei egészségügyi főosztályra jelentéseire hivatkozva Szlovjanszkban újabb nyolc ember vesztette életét, további tizenhat pedig megsebesült az összecsapásokban. Az odesszai rendőrség május 4-én szabadon engedett több tucat, a korábban kitört katasztrofális zavargások miatt letartóztatott gyanúsítottat, miután nagy tömeggel támadtak a város rendőrkapitányságára.
AFP / Alexander Khudoteply
2014. április 1. - Szevasztopol, Krím: az orosz haditengerészethez csatlakozott ukrán tengerészek a Ternopil (balra) és a Hmelnyickij hadihajók zászlófelvonásán a város kikötőjében
MTI / EPA / Szergej Ilnyickij
Április 8. - Harkiv, Ukrajna: az Ukrajnától való elszakadást követelő oroszbarát aktivisták tüntetése a megyei adminisztráció épülete előtt.
MTI / EPA / Oleg Siskov
Április 8. - Harkiv, Ukrajna: oroszbarát aktivista vitája a rohamrendőrökkel a megyei adminisztráció épülete előtt
MTI / EPA / Szergej Kozlov
Április 8. - Kijev, Ukrajna: ismét összeverekedtek az ukrán politikusok - ezúttal a Kommunista Párt vezetőjének felszólalása váltotta ki a dulakodást.
AFP / Yuriy Kirnichny
Az ukrán szélsőséges Pravij Szektor megalázott tagjai Karkovban.
AFP / Sergey Bobok
Április 10. - Orosz erők gyülekezője Ukrajnánál. Több műholdas felvételt tett közzé a NATO arról, ahogy 35-40 ezer orosz katona, tankok, repülőgépek és tüzérségi fegyverek állomásoznak az ukrán határ mentén.
aco.nato.int / DigitalGlobe
Április 13. - Szlovjanszk, Ukrajna: oroszbarát tüntetők a kelet-ukrajnai Szlovjanszk rendőrkapitányságát védő barikádon, miután az előző nap az orosz kisebbséghez tartozó fegyveresek elfoglalták az épületet.
MTI / EPA / Roman Pilipej
Horlivka, Ukrajna: oroszbarát tüntetők a rendőrség épülete előtt
AFP / Alexey Kravtsov
Horlivka, Ukrajna: törött ablakok a város rendőrkapitányságának épületén
AFP / Alexander Khudoteply
Április 14. - Szlovjanszk, Ukrajna: oroszbarát lázadók és gyerekek
AFP / Anatoliy Stepanov
Április 15. - Kelet-Ukrajna: Ukrán katonák harckocsikkal mintegy 70 kilométerre a kelet-ukrajnai Szlovjanszktól. A térségben oroszbarát szakadárok foglalták el a közigazgatás épületeit.
MTI / AP / Russian Reporter Magazine / Makszim Dondjuk
Április 15. - Luhanszk, Ukrajna: járókelő az oroszbarát aktivisták által elfoglalt épület elé emelt barikád előtt.
MTI / EPA / Zurab Kurcikidze
Április 13. - Moszkva, Oroszország: orosz ellenzéki aktivisták tüntetése
AFP / Anatoly Tanin
Kijev, Ukrajna: Maidan önvédelmi aktivisták őrködnek a parlament épülete előtt. Ismeretlen támadók április 28-án reggel kocogás vagy biciklizés közben hátba lőtték Harkov polgármesterét. Hennadij Adolfovics Kerneszt válságos állapotban szállították kórházba.
AFP / Sergei Supinsky
Lugansk, Ukrajna: segítségre várva. Május 12-én jelent meg az Európai Unió hivatalos közlönye, és ezzel azonnal hatályba is lépett az az uniós rendelet, amely újabb 13 ember ellen rendel el vagyonbefagyasztást és beutazási tilalmat az Európai Unió területére. Két cég vagyonát is befagyasztották Ukrajna szuverenitásának megsértése miatt. A Moody's szerint nagy pofont ad az ukrán-orosz válság a volt szovjet országoknak is: az ukrán konfliktus ugyanis felerősítette a térség gazdasági kockázatait, tekintettel az Oroszországhoz fűződő szoros gazdasági kapcsolatokra, és arra, hogy az orosz gazdaság máris lefulladóban van. Eközben Szerhij Pasinszkij, az ukrán elnöki hivatal ügyvivő vezetője közölte, hogy folytatódik a terrorellenes művelet, és ''megsemmisítenek vagy elfognak minden terroristát'' a Donyeck megyei Szlovjanszkban és Kramatorszkban.
AFP / Dimitar Dilkoff
Április 14. - Szlovjanszk, Ukrajna: orosz zászló Lenin szobra mögött egy közigazgatási épületen
AFP / Anatoliy Stepanov
Május 11. - Donyeck: szavazás Donyeck függetlenedéséről. Putyin a vasárnapra tervezett népszavazás elhalasztására kérte a kelet-ukrajnai oroszbarát vezetőket, akik azt válaszolták, hogy fontolóra veszik a javaslatát, csütörtöki gyűlésükön megvitatják a javaslatot. A szavazást végül megtartották, a ''donyecki népköztársaság'' így kinyilvánítothatta függetlenségét. Denisz Pusilin, ''népköztársaság'' önjelölt társelnöke azzal a kéréssel fordult az orosz vezetőkhez, hogy vegyék fontolóra Donyeck megye beolvasztását Oroszországba. Később a ''luhanszki népköztársaság'' így kinyilvánította Ukrajnától való függetlenségét.
AFP / Alexander Khudoteply
Május 22. - Donyeck: ukrán fegyveresek, a ''Donbas Zászlóalj'' nevet viselő csoport gyülekezője
AFP / Genya Savilov
Május 23. - Donyeck: oroszbarát fegyveres társa holtteste mellett egy tűzharc után. Az összecsapásban legalább öten vesztették életüket.
AFP / Dimitar Dilkoff
Május május 25. - Donyeck: oroszbarát fegyvereresek a város utcáin
AFP / Alexander Khudoteply
Május 26. - Donyeck: füstfelhő a város reptere fölött. Hétfő hajnalban többtucatnyi fegyveres szakadár érkezett a donyecki ''Prokofjev'' nemzetközi repülőtérre azt követelve, hogy vonják ki a légi kikötő biztonságát védő ukrán katonákat; miattuk a forgalom is leállt. Később az ukrán légierő csapásokat mért a megszálló fegyveres szakadárokra, majd deszantosok érkeztek, hogy megtisztítsák tőlük a légi kikötőt. Előbb két Szu-25-ös vadászgép figyelmeztető lövéseket adott le a megszállók irányába, majd mikor azok viszonozták a tüzet, két MiG-29-es vadászgép, illetve négy Mi-24-es katonai helikopter is bekapcsolódott a harcokba. A repteret végül visszafoglalták.
AFP / Dimitar Dilkoff
Május 27. - Donyeck: az ukrán erők által lerombolt egyik ház a reptér közelében.
AFP / Alexander Khudoteply
Május 26. - Donyeck: civil áldozat egy újabb összecsapás után. Egy ukrán hírportál beszámolója szerint felrobbant egy sérült szakadár fegyvereseket szállító teherautó, miután akavetőből érkező lövedék találta el. Mialatt a városban harcoltak, ukrán határőrök tüzet nyitottak egy fegyvereket szállító autókonvojra, amely keddre virradóra Oroszország felől behatolt Ukrajna területére.
AFP / Janos Chiala
Május 26. - Kihev: járókelő a Függetlenség terén emelt barikádok közt
AFP / Sergei Gapon
Május 26. - Lviv: Petro Porosenko, Ukrajna új elnöke az újságok címlapján. Porosenko szerint Moszkva nélkül nem lehet rendezni a délkelet-ukrajnai válságot. Oroszország jelezte: kész a párbeszédre Porosenkóval. Az új ukrán elnök azt mondta, határozott tervei vannak Ukrajna modernizálására.
AFP / Juriy Dyachyshyn
Május 27. - Donyeck: oroszbarát fegyveresek által felrobbantott ukrán teherautó. Május elején Putyin állítása szerint visszavonta csapatait az urkán határról, ám NATO-források arról számoltak be, hogy az atlanti szövetség nem tapasztalt változást az orosz csapatok elhelyezkedésében. A kivonásra május közepéig kellett várni: Oroszország visszarendelte katonáit az ukrán határról, az orosz elnök sajtószolgálatának közleménye szerint ''a rosztovi, belgorodi és brjanszki megyékben befejeződtek a ''tervszerű tavaszi gyakorlatok'', ezért az ezekben részt vevő csapatokat állandó körleteikbe vezénylik, és az azokhoz közeli gyakorlóterepeken folytatják harci felkészülésüket''.
AFP / Fabio Bucciarelli
Május 24. - Kijev: Vlagyimir Putyin portréját a fővárosban sokan célbavették
AFP / Sergey Gapon

Kövessenek minket a Facebookon is!