Kedd hajnalban rendkívüli állapotot hirdetett ki a thaiföldi hadsereg, hogy megálljt parancsoljon a fél éve zajló, időnként véres zavargásokba torkolló kormányellenes tüntetéseknek. A hadsereg ugyanakkor hangsúlyozta, hogy nem veszi át a hatalmat az országban.
Nyilatkozatában a hadsereg azt hangoztatta, hogy "a béke és a rend fenntartása" érdekében hozta meg döntését. Egyúttal bejelentette, hogy katonák szállták meg néhány, a tüntetőket támogató kereskedelmi televízió épületeit. A bangkoki jelentések szerint mostantól Prajuth Csan-ocsa, a hadsereg főparancsnoka fogja vezetni a kormány és a biztonsági szervek vezetőinek válságtanácsát.
"Rendkívüli állapotot hirdettünk ki, ez nem egy államcsíny. A bizonytalan helyzet miatt (léptünk), amelyben (az emberek) egymást ölik nap mint nap" – magyarázta a Reuters hírügynökségnek egy név nélkül nyilatkozó thaiföldi tábornok. Bangkokban katonák járőröznek, és ellenőrzésük alá vontak néhány televíziót – tette hozzá. "Az együttműködésükre lesz szükségünk, hogy az emberek tudtára adhassuk: nincs ok a pánikra, ez nem egy államcsíny" – mondta. Összesen tíz televízió adását állították le, ezek között egyaránt voltak kormánypárti és ellenzéki csatornák.
A rendkívüli állapot egyebek közt feljogosítja a hadsereget arra, hogy bírósági engedély nélkül is házkutatásokat hajtson végre, cenzúrázza a médiát, kijárási tilalmat léptessen életbe, megtiltsa a tüntetéseket, és fegyverrel lépjen fel a tilalmat megszegőkkel szemben.
A hadsereg főparancsnoka múlt csütörtökön már kilátásba helyezte a katonai beavatkozást a belpolitikai válságot kísérő erőszak felszámolása érdekében, miután ismeretlen támadók egy teherautóból kézigránátot dobtak a kormányellenes tüntetők táborára és tüzet nyitottak rájuk. A merényletben hárman meghaltak, huszonketten megsebesültek.
Bangkokban lassan hat hónapja tartanak a zavargásokkal kísért kormányellenes tüntetések, amelyekben eddig 27 ember halt meg, és több mint nyolcszáz megsebesült. Januárban rendkívüli állapotot vezettek be az indokínai országban, de miután márciusra javult a biztonsági helyzet, a rendelkezést feloldották. Az alkotmánybíróság nemrég hatalommal való visszaélés miatt lemondásra kényszerítette Jinglak Sinavatra miniszterelnököt és kabinetjének számos tagját, ez azonban nem csillapította a politikai ellentéteket. Az ellenzék, amely húsz éve nem nyert választásokat, alapvetően azzal vádolta Jinglak Sinavatrát, hogy 2006-ban megbuktatott és száműzetésbe kényszerült bátyjának, Thakszin Sinavatrának a bábja, s az ő korrupciós politikáját folytatja.
A hadsereg 11 sikeres államcsínyt hajtott végre 1932 óta, amióta Thaiföld alkotmányos monarchia lett. A fegyveres erők 2006-ban döntötték meg Thakszin Sinavatra akkori kormányfő uralmát, de eddig úgy tűnt, hogy ezúttal távol maradnak a kialakult belpolitikai válságtól.
"Demokráciát akarunk, és nem rendkívüli állapotot" – írta a Twitteren első reagálásában a Nation című thaiföldi lap ismert kommentátora, Pravit Rojanaphruk.
A kormánypárti "vörösinges" tüntetők vezéralakja, Jatuporn Prompan kedden helyénvalónak nevezte a rendkívüli állapot bevezetését, és közölte, hogy híveivel együtt mindaddig folytatják tüntetésüket Bangkok külterületein, amíg helyre nem állnak az országban a "demokratikus elvek", és új választásokat nem tartanak.