Nagyítás hvg.hu 2014. április. 22. 20:27

Olajon csúszik pusztulásba a Föld - Nagyítás-fotógaléria

Teherhajóból szivárgó olaj, lángoló esőerdők, szeméttel teli folyók, szennyezett ivóíz - csak néhány példa arra, hogyan romboljuk a környezetünket. Pedig az idei Föld Napján - április 22-én - ismét megfogadhatjuk, hogy mi magunk is teszünk valamit az éghajlatváltozás ellen, akár azzal, hogy mostantól minden héten húsmentes hétfőt tartunk.

2013. június 24. - Siak, Indonézia: magánhelikopter bevetésen egy erdőtűz megfékezésénél. A pálmaolajjal is kereskedő Sinar Mas vállalatbirodalom korábban már kíméletlenül tarolta az esőerdőket, kihalásra ítélve ezzel a térségben élő állatokat.
AFP / Stringer
2011. augusztus 7. - Mumbai, India: fotósok a Juhu Chowpatty strandon, melynek partját a térségben elsüllyedt teherhajóból szivárgó olaj szennyezte.
AFP / Indranil Mukherjee
2014. március 13. - Cihampelas, Indonézia: műanyagot gyűjtő hajók a Citarum folyón, ahol végeláthatatlanul, 297 kilométer hosszan terül a szemét. Az országba érkező segítők a helyi civil szervezetekkel karöltve folyamatosan takarítják a folyót, a parton élő mintegy 15 millió ember számára ugyanis ez az egyetlen vízforrás.
AFP / Timur Matahari
2013. július 31. - Ko Samet, Thaiföld: önkéntesek mellett a Royal Thai Navy személyzete is segédkezett a sziget olajszennyezettségének megszüntetésében: a tengerbe ugyanis egy lyukas vezetéken keresztül mintegy 50 ezer liter nyersolaj szivárgott, A PTT állami gáz- és olajvállalat munkatársai úszó kordonokkal kerítették el a foltot, hogy megvédjék a partokat, de a szél és a magas hullámok miatt kudarcot vallottak. Az ausztrál kormány vizsgálatai szerint a katasztrófát a thaiföldi vállalat műszaki hiányosságai okozták.
AFP / Nicolas Asfouri
2013. augusztus 6. - Para állam, Brazília: erdőírtás miatt védetté nyilvánított területek Indio határában
AFP / Yasuyoshi Chiba
2014. április 22. Dólyapuszta, Románia: olajhulladékkal szennyezett tavak Erdélyben. A kőolaj kitermelő vállalatok után hátrahagyott tavakban lévő olaj mennyiségét a hatóságok sem ismerik. A román környezetvédelmi minisztérium szerint a tavak biztonságos megtisztításához legalább két évtized szükséges.
MTI / Czeglédi Zsolt
2010. november 13. - Szudán: kisfiú frissítője egy újonnan épített ''mélykútból''. A közeli olajfeldolgozó üzemek miatt a talajvíz hasznosítása tisztítás után is erősen szennyezett maradt.
AFP / Roberto Schmidt
2011. október 26. - Pine-szigetek: archív fotó az antarktiszi óriásgleccserről, melyről 1992 és 2011 első fele közt körülbelül 20 milliárd tonna jég olvadt le. Egy nemzetközi kutatócsoport megállapításai szerint a gleccser húsz év alatt egymagában akár egy centiméterrel is megemelheti a tengerek szintjét. A tengerszint 2010-ben 3,2 millimétert, vagyis kétszer akkorát emelkedett, mint az elmúlt, nagyjából két évtizedben. Az ENSZ Éghajlat-változási Kormányközi Testülete (IPCC) legutóbbi, szeptemberben közzétett jelentésében abból indult ki, hogy 2100-ig a tengerszint emelkedés 26-82 centiméterre rúghat, amely a jövőben a szigetek és a tengerparti városok lakosságát fenyegetheti.
AFP / NASA
2010. október - Magyarország: vörösiszap Almásfüzítőnél: a Mal Zrt. Ajka melletti tározójából 2010. október 4-én kiömlő vörösiszap három települést öntött el, Kolontárt, Devecsert és Somlóvásárhelyt. A katasztrófa következtében tíz ember vesztette életét – a vádirat nyolc ember halálát köti össze közvetlenül az ömléssel –, több mint kétszázan megsérültek, több száz ház lakhatatlanná vált.
Stiller Ákos
2014. március 30. - Biskek: kampány a városi szemétlerakók ellen - a ''705'' csoport figyelemfelkeltő akciója a városi környezetszennyezés veszélyeire
AFP / Ria Novosti / Vladimir Pirogov
2014. február 26. - Peking, Kína: tisztítómunkás a városi szmogban. Februárban a városban sárgáról narancsszínűre emelkedett a légszennyezés miatti figyelmeztetés, miután ismét elhúzódó, nehéz szmog ülepedett a kínai fővárosra.
AFP / ImageChina / JH Photo
2012. május 10. - Prága, Csehország: a Greenpeace egyik aktivistájának tiltakozása a Shell Arctic olajfúró projektje ellen. Szeptember közepén az olajcég vezetői bejelentették: 2012-ben már nem kezdenek munkálatokba az Északi-sarkon. 2013 januárjában egy davosi töltőállomást szálltak meg az itt tartott világgazdasági fórum közelében, hogy tiltakozzék a holland-angol kőolajipari óriásvállalat arktiszi fúrási tervei ellen.
AFP / Michal Cizek
2013. június 16. - Agger, Dánia: hátrahagyott halászháló a tengerparton
AFP / PA / Patrick Pleul
2010. június 12. - Mexikói-öböl, USA: A British Petroleum (BP) brit olajtársaságnak eddig 350 millió dollárjába került a Mexikói-öbölben történt olajkatasztrófa - jelentette be a vállalat május közepén. A végső összegről a cég nem kívánt találgatásokba bocsátkozni, de a szakértők egy része szerint elérheti akár az egymilliárd dollárt. A vállalat Deepwater Horizon nevű olajfúró tornya április közepén süllyedt el, azóta folyamatosan nyersolaj ömlik a vízbe a mélytengeri kútból.
AFP / Saul Loeb

Kövessenek minket a Facebookon is!