Túlságosan irreálisnak és költségesnek tartották, ezért majdnem el sem készült, később le akarták bontani, fel akarták robbantani, a világháborúban pedig fegyvert akartak készíteni belőle. A 324 méter magas, több mint tízezer tonnás Eiffel-torony ma Párizs leghíresebb építménye, pedig majdnem Barcelonában épült meg.
Az Eiffel-tornyot 1887. január 28-án kezdték el építeni, havonta 12 méterrel lett magasabb, két évvel később pedig elkészült a világ akkor legmagasabb épülete. Az acéltorony az 1889-es világkiállításra készült, az eredeti tervek szerint a kiállítás után lebontották volna.
AFP
Az alkotóelemek a Levallois-Perret-i üzemben készültek, és onnan szállították őket a helyszínre. Az építkezésen már csak az elemek összeszerelése folyt.
AFP
A tornyot 1889-ben nyitották meg a nagyközönség számára. Ugyan az építés előtt heves ellenkezést váltott ki a torony építésének terve, művészek még aláírást is gyűjtöttek a megvalósítása ellen, később azonban a torony Párizs büszkeségévé vált.
AFP / Roger Viollet
Kilátás a második emeleti galériáról 1889-ben. A torony összmagassága 324 méter: az első emelete 58, második emelete 116, a harmadik 276 méteres magasságban van.
AFP / Roger Viollet
Az első emeleten éttermet rendeztek be, ami az első számú vendéglőnek számított Párizsban.
AFP / Roger Viollet
Munkás a a magasban. Az építkezés során a munkások sztrájkjával is meg kellett küzdeni, mivel szerintük a munka bére nem állt arányban annak veszélyességével. Gustave Eiffel a határidő miatt aggódva elfogadta a munkások követeléseit, és megadta a magasabb béreket.
AFP / Roger Viollet
Tiltakozó orvostanhallgatók 1983. március 19-én a tornyot választották akciójuk helyszínéül.
AFP / Philippe Wojazer
Továbbra is Párizs a világ elsőszámú célpontja: a Fények városát tavaly 32,3 millióan keresték fel.
AFP / Aurore Marechal
2004-ben jégpálya is nyílt az első emeleten, 57 méteres magasságban.
AFP / Pierre Verdy
Az elitrendőrség is itt ünnepelte fennállásának 20 évfordulóját.
AFP / Pierre Andrieu
A francia Paris Saint-Germain focicsapat játékosai ünneplik bajnoki címüket az Eiffel-torony árnyékában.
AFP / Franck Fife
A második emeleten található Jules Verne (avagy Verne Gyula) nevét viselő vendéglőt 2007-ben felújították. Ekkor Alain Ducasse, a világhírű mesterszakács vette át a torony éttermeinek működtetését.
AFP / Patrick Hertzog
Füst száll fel a párizsi Eiffel-toronyból 2003. július 22-én, miután kisebb tűz keletkezett a 324 m magas vasszerkezet legfelső szintjén. A tüzet feltehetően elektromos zárlat okozta, személyi sérülés nem történt.
AFP / Francois Guillot
Rowan Atkinson brit színész a "Mr. Bean nyaral" című filmben. Eleinte sokan nem értették...
AFP / Joel Saget
Futóversenyekhez is jó háttérül szolgál - a 34. párizsi maraton résztvevői futnak el a torony mellett.
AFP / Boris Horvat
Egy biztos: nagy üzlet lett belőle
AFP / Bertrand Guay
Tiltakozó akciókhoz is nagyszerű díszletként szolgál. Itt éppen a WWF környezetvédő szervezet 1600 pandafigurával próbálja felhívni az emberek figyelmét a kihalófélben lévő fajokra.
AFP / Francois Guillot
A Femen aktivisták is felfedezték maguknak a helyszínt.
AFP / Kenzo Tribouillard
A tornyot - amelyet Csúfságnak és Öreg Hölgynek is becéznek - már többször le akarták bontani, kétszer eladta egy szélhámos ócskavasként, a németek pedig fegyvert akartak belőle készíteni a második világháborúban.
AFP / Fred Dufour
10.100 tonna alulnézetből
AFP / Manuel Cohen
Kilátás a toronyból
AFP / Franck Fife
Tizenkétezer acéldarab
AFP / Thomas Coex
Sötétségbe borul az Eiffel-torony 2009. március 28-án este, így hívva fel a figyelmet az éghajlatváltozás problémájára egy környezetvédő kampány keretében.
AFP / Boris Horvat
10 tonna festék kell felülete karbantartásához évente
AFP / Manuel Cohen
Nicolas Sarkozy egykori francia elnök az Eiffel-toronnyal szemben tartott kampánybeszédet 2012. május 1-jén.
AFP / Philippe Wojazer
Sirályok éjszakai repülése az Öreg hölgy körül.
AFP / Joel Saget
A sokáig vitatott építmény a legnépszerűbb turistalátványosságok egyikévé vált, 2007-ben A világ hét új csodája jelöltjeként is indult.