Nagyítás hvg.hu 2013. december. 10. 18:00

A város, ahol nem hordanak fehér pólót - Nagyítás-fotógaléria

"Maguk turisták ugye? Igen, Budapestről jöttünk, de honnan tudja? Itt nem szokás fehér pólót hordani" - Románia egyik legjelentősebb ipari zónája mára lepusztult, de nemcsak az elhagyatott gyárak őrzik a régi Koromgyár emlékét Kiskapuson, hanem a mindent belepő szénpor is. „Az emberi létezés vizuális lenyomatainak készítésével, fotográfiák létrehozásával értelmezem a környezetemet, a világot és a kort, amiben élek. A szénfeketék című fotosorozat célja, hogy értelmezhetővé tegye a természet és az ember kapcsolatának jelentőségét. Rákérdez arra, hogyan viselkedik korunk társadalma környezetével, és a természet értékeivel. A víz-, levegő-, talajszennyezés, erdőtűz évtizedek óta folyamatosan érinti korunk globalizált világát, beleértve Erdély területét is. ... A fény a fotográfia segítségével egy újabb perspektívát nyitott meg számomra a fekete korommal belepett lakótelepen, ráközelítve, egy fekete élettér szénfekete gyerekeire, közösségeire, bemutatva a nem emberhez méltó életkörülmények között, mégis emberi méltóságban élő emberek hétkönapi életét ” – Molnár Zoltán fotográfus több mint tíz éven keresztül dokumentálta az erdélyi Kiskapus életét. Molnár most a Bárka Színházban nyílt, Szénfeketék (Low-keys) című kiállításán mutatja be képeit.

A várost a történelmi adatok már az 1400-as évektől megemlítik Kysz Kappwss néven. Azt mesélik az öregek, hogy egy vámhely volt Kiskapus, kereskedők számára fontos útvonal. Innen ered a magyar helységnév elnevezés.
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
A metángáz kitermelése jelentett lényeges gazdasági fejlődést a lakosságnak. 1935-ben megjelennek az iparosodás első jelei, majd 1961-ben Románia egyik legjelentősebb ipari zónájává nyilvánították, a Koromgyár 1993-ig működött.
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
A városnak jelenleg 5142 lakosa van. 1989-hez viszonyítva több, mint 2000 fővel csökkent a népesség, és ez a tendencia alighanem tart még, elsősorban a szennyezettség és a munkanélküliség miatt.
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
A rendszerváltást követően a Sometra szinesfém és kohóipari gyár kezdett üzemelni. Ez jelenleg is szennyezi a levegőt, a talajt, a vizet. A kommunizmus idején a levegőszennyezési adatok titkosak voltak.
Molnár Zoltán
Minden lakosnak átlag 12,5 négyzetméter lakóterület jut.
Molnár Zoltán
Jelenleg a környezetszennyezés kevésbé látható, de a cink, a kádmium értéke a háromszorosa a megengedett szintnek. Ennek súlyos következményei vannak. Egyre jobban terjed a légzési elégtelenség, nagy a gyermekhalandóság, gyakoriak a neurotikus problémák.
Molnár Zoltán
2008-ban 500 ember lett munkanélküli, miután a Sometra elbocsátotta őket. A már nem működő gyár területén újrahasználható fémet keresnek a mindennapi megélhetéshez szükséges pénz előteremtése reményében.
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán
Molnár Zoltán

Molnár Zoltán Fényerdők című könyve az 1996-2012 között Erdélyben, Moldvában készült képeit tartalmazza. A könyv a Mai Manó Ház könyvesboltjában (Nagymező u.20.), az Írok könyvesboltjában, és a Mesterporta könyvesboltban (1011. Bp, Corvin tér 7.), valamint a kiállításon is megvásárolható.

A kiállítás megtekinthető december 31-ig.