Nagyítás hvg.hu 2013. november. 03. 10:22

Több száz ellentüntető a Horthy-szobor avatásán

Körülbelül 150 résztvevő és 5-600 ellentüntető gyűlt össze a Horthy-szobor avatásán a Szabadság téren. Később azonban megcserélődött az arány: az ellentüntetők elvonultak, és megtelt a Hazatérés Temploma az avatásra érkezőkkel.

Körülbelül 150 résztvevő gyűlt össze a Horthy-szobor avatásán a Szabdság téren, a Hazatérés Temploma előtt vasárnap délelőtt, és 5-600 ellentüntető jelent meg az eseményen. Később azonban megcserélődött az arány: az ellentüntetők nagy része elvonult, és megtelt a Hazatérés Temploma az avatásra érkezőkkel. Mint arról a hvg.hu beszámolt, a Horthy-szobor avatását vasárnapra hirdették meg. Az eseményen igét hirdetett ifj. Hegedűs Lóránt lelkipásztor, és beszédet mondott a Jobbik országgyűlési képviselője, Gyöngyösi Márton.

Stiller Ákos

A szobrot délelőtt még lepel takarta, és nem sokkal dél előtt avatták fel.

Stiller Ákos

Az összegyűlt ellendemonstrálók többsége sárga csillagot viselt a ruházatán, illetve transzparenseket emeltek a magasba. Többek között ismert, zsidó származású magyar művészek, tudósok, sportolók, irodalmárok portréi - Alfonzo, Rejtő Jenő, Radnóti Miklós, Hajós Alfréd, Gábor Dénes képmása - voltak láthatók a molinókon, mellükön sárga csillaggal ábrázolva. Az ellentüntetőknél Horthy Miklóst és Adolf Hitlert ábrázoló transzparenst is látni, valamint olyan feliratokat, mint például „A vér nem válik vízzé”, vagy „Radnóti Miklós és Hajós Alfréd is zsidó volt”.

Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson!
Stiller Ákos

A templom előtt gyülekező mintegy száz megemlékező között többen gárdaegyenruhát, világháborús katonai és csendőregyenruhát viseltek.

Stiller Ákos
Stiller Ákos

A megemlékezés részét képező istentiszteleten körülbelül négyszázan vettek részt az MTI szerint.

Nagyítás-fotógalériánkhoz kattintson!
Stiller Ákos

A résztvevők és az ellentüntetők időnként összeszólalkoznak, és arról folyt a vita, hogy Horthynak mennyiben volt köze a zsidók deportálásához.

Stiller Ákos

Egy sárga csillagot viselő ember is bement a templomba, de kikísérték. Komolyabb incidens nem történt. Rendőri jelenlét van, de nem jelentős.

Tiltakoztak a pártok

Az Együtt-PM Balog Zoltán emberierőforrás-minisztert kérte, ítélje el a szobor avatását. Végül vasárnap délelőtt Rogán Antal a belváros polgármestereként adott ki közleményt, és azt írta, elítéli a szoboravatást, amit a Jobbik politikai provokációjának tekint. "Ez a provokatív akció nyilvánvalóan ürügyet szolgáltat majd a nyugat-európai baloldali lapoknak, hogy a következő hetekben antiszemitizmust kiáltva rossz színben tüntessék fel Magyarországot. A tüntetést szervező baloldali prominensekhez viszont nem kívántam csatlakozni, hiszen nem szabad elfelejtenünk, hogy ugyanennek a baloldalnak az országgyűlési képviselői alig egy hónapja még közös parlamenti indítványt írtak alá és nyújtottak be a Jobbikkal és Gyöngyösi Mártonnal" - írja a közlemény.

Az MSZP közleményében elítélte a szoboravatást és „Rogán Antal alibielhatárolódását” egyaránt. A párt közleményében úgy fogalmaz, a szélsőjobboldali eszmék visszaszivárgása nem szűnik, sőt: fenyegetőbb, mint Magyarország rendszerváltás utáni történetében bármikor. A kormányzó Fidesz pedig a fővárosban és országszerte is tétlenül, sőt elégedetten nézi, hogy a szélsőséges, kirekesztő és gyűlöletkeltő gondolatok követői – azok, akik Horthy híveiként ma is listára vennék zsidó származású honfitársainkat – kedvükre hirdessék a letűntnek hitt vészkorszak eszméit – írja a közlemény.