Nagyítás hvg.hu 2013. augusztus. 22. 15:06

Légvédelmi rakétákkal vadásztunk drónokra a lengyel tengerparton – Nagyítás-fotógaléria

Szerdán, a lengyelországi Ustka városában a Lengyel hadsereg légvédelmi lőtéren, nemzetközi ellenőrzés mellett zajlott le a ''Lendülő Kard 2013'' elnevezésű harcászati légvédelmi rakéta éleslövészet, melyen győri katonák bizonyították szakmai felkészültségüket. A MH 12. Arrabona Légvédelmi Rakétaezred tagjai az 1. légvédelmi rakétaosztály által használt kis hatótávolságú KUB-, valamint a 2. légvédelmi rakétaosztály által használt közeli hatótávolságú MISTRAL- légvédelmi rendszer rakétáival lőttek. Az éleslövészeti felkészülés március óta folyamatos volt, utolsó fázisának helyszíne a MH Bakony Harckiképző Központ újmajori gyakorlótere volt, ahol a honvédek a rendelkezésükre álló három hetet a légvédelmi rakétaoltalmazás eljárásainak készségszintű rögzítésével, ismétlésével töltötték, immár a célanyagként kiválasztott, magyar fejlesztésű METEOR-3M-, valamint a METEOR-3MA- típusú, pilóta nélküli repülőgépekkel. Képes összefoglalónk az eseményekről.

Kiutazásunk egy Kecskemétről induló AN-26-os szállítógéppel történt
Fülöp Máté
Az eseményen részt vett Domján László vezérőrnagy, Sáfár Albert dandártábornok, Erdélyi Lajos dandártábornok, Kriston István főtörzszászlós, Széles Sándor, Győr-Moson-Sopron Megye kormánymegbízottja, Juhász István ezredes, Szilágyi Szabolcs ezredes és Boguslav Atalski ezredes.
Fülöp Máté
Lövészet előtti bejárás. Minden szükséges eszköz szigorúan őrzött.
Fülöp Máté
Érkeznek az első KUB-rakéták
Fülöp Máté
Fülöp Máté
A KUB-rakétákat vezérlő lokátor
Fülöp Máté
Fülöp Máté
A célanyagként használt robotrepülők megtekintése
Fülöp Máté
Érkeznek a rakétaállások
Fülöp Máté
Az 1976-ban rendszeresített – azóta már modernizált – orosz eredetű KUB- rendszer egyik rakétájának indítása. A hangsebesség kétszeresével suhanó rakétákat párosával indították a drónokra, céljuk eltalálásához külön lokátorokat használnak.
Fülöp Máté
Az egyik lelőtt robotrepülő szárnya
Fülöp Máté
A sajtó munkatársain kívül az első durranások másokra is alaposan ráijesztettek
Fülöp Máté
A KUB-páros második rakétája
Fülöp Máté
A rádióforgalom folyamatos volt
Fülöp Máté
A honvédségben 1997 óta alkalmazott, francia fejlesztésű MISTRAL-rendszer egyik rakétája. Ez a típus is a hangsebesség kétszeresével száguld, a célra vezetés saját, belső rendszer segítségével történik.
Fülöp Máté
Széthulló repülődarabok a MISTRAL találata után
Fülöp Máté
Az éleslövészet második része végül igencsak elhúzódott: a mintegy tizenöt kilométernyire, némileg hiányosan zárt tengeren feltűnt vitorlás miatt egy órát csúszott a következő indítás. A rakétaindítók leálltak, később átszerveződtek, ám a későbbiekben a nyílt tenger egy másik részén feltűnt újabb hajó miatt újabb halasztás következett, ezzel összesen három órás csúszást eredményezve. Utólagos tájékoztatások szerint a maradék rakéták mindegyike sikerrel ért célba, a legutolsót pedig este nyolc óra körül lőtték ki a tervezett fél öt helyett.
Fülöp Máté
Fülöp Máté
Repülőnk pilótafülkéje egy órával a leszállás előtt
Fülöp Máté
Fülöp Máté

Kövessenek minket a Facebookon is!