Oroszországban visszatérő probléma az illegális medvevadászat, az orvlövészek legtöbbször úgy lövik ki a kifejlett példányokat, hogy nem törődnek vele, ha az állatnak kicsinyei is vannak. Az árván maradt medvebocsok nem tudnak gondoskodni magukról, ellátás nélkül megfagynak vagy éhen halnak. Az anyátlan medvebocsokon egy orosz biológus által üzemeltetett medvementő-alapítvány rehabilitációs programja próbál segíteni.
A Valentin Pazhetno orosz biológus által 1996-óta üzemeltetett telepen több mint kétszáz veszélyeztetett bocsot sikerült eddig öngondoskodásra nevelni. A Moszkvától 350 kilométerre található telep életéről az AP hírügynökség fotóriportere számol be.
A medvéket általában kirándulók bejelentései alapján találják meg, és önkéntesek szállítják az IFAW telepre. Túlélésük szempontjából fontos, hogy a bocsok ne szokjanak hozzá az emberek jelenlétéhez, és maguktól tanuljanak meg vadászni.
A menhely dolgozói medvék illatanyagaival átitatott ruhákban járnak közöttük, és csak ételt helyeznek el a bocsok számára kialakított faházakban, ahol a medvék közösen, egymástól tanulják a túléléshez szükséges készségeket.
Önkéntesek szállítanak egy bocsot a menhelyre.
AP / Alexander Zemlianichenko
AP / Alexander Zemlianichenko
AP / Alexander Zemlianichenko
Szabadon engedett medvebocs a rezervátumban.
AP / Alexander Zemlianichenko
Kitömött medvét árul egy férfi egy Moszkva melletti piacon. Az illegális vadászat miatt az árván maradt bocsoknak kevés az esélyük a túlélésre.