Nagyítás 2010. december. 10. 16:10

Falopás: „Hát fagyjon meg a családom?” – Nagyítás-fotógaléria

Magyarországon évente 30-40 ezer köbméter fát lopnak el napi tüzelőanyagként, jellemzően szegény családok. A bírság több tízezer forint, így a téli fűtési szezonban naponta tucatjával érkeznek férfiak a fogdába, hogy leüljék büntetésüket. Képriport a szegénységről Magyarországon.

Fa, bicikli és cigánysor - a falopás az egyik leggyakoribb fajtája a megélhetési bűnözésnek, az elkövetők gyakran azzal érvelnek, hogy mivel nem tudnak kifizetni 15-20 ezer forintot a tűzifa köbméteréért, nincs más megoldási lehetőségük. „Hát fagyjon meg a családom?” - hangzott el sokszor a mondat.
Stiller Ákos
Láncfűrész a konyhaasztal alatt. Mindennaposak a rendőri ellenőrzések a téli időszakban a kis falvakban, ahol rögtön kiszúrják, ha nagyobb mennyiségű, eredetigazolás nélküli fa hever valakinek a portáján - így sokszor az ellopott fát már aznap el is tüzelik.
Stiller Ákos
Magyarországon évente 300-400 ezer köbméternyi fát termelnek ki engedély nélkül, az esetek felében lopásról van szó. Az ellopott fa tíz százalékát tüzelik csak el azonnal, jelentős részét továbbértékesítik - a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal adatai szerint.
Stiller Ákos
Az erdőtörvény az engedély nélküli fakitermelést bünteti a kitermelt faanyag minden köbmétere után 30 000 forinttal. Ha a faanyagot ellopják, azt a szabálysértési törvény, illetve a Btk. szankcionálja. Ha a falopás természetvédelmi területen történik, az elkövető természetvédelmi bírságra számíthat, súlyos esetben természetkárosítás miatt vonhatják felelősségre. Az erdő látogatója az erdőtörvény 61.§ (2) bekezdése alapján nem tarthat magánál motorfűrészt, fél kilogrammnál nagyobb fejtömegű fejszét vagy 30 cm-nél nagyobb kézifűrészt.
Stiller Ákos
A falopások nagy része csak a tízévenként végzett körzeti erdőtervezés során válik ismertté. Ritka, hogy bejelentést kap a hatóság. Ennek ellenére tavaly nyolcszáz körüli esetben bírságoltak Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, ahol a legtöbb fa tűnik el, ezt a megyét követi Heves és Somogy.
Stiller Ákos
Családfő nélküli család Észak-Magyarországon: a férj börtönben üli le a falopás miatt kiszabott büntetését. 30 000 forintos bírság után húsz nap elzárás jár, így még kevesebb esélye van a családnak, hogy nyári napszámos munkát szerezzen, aminek bevételéből vehetne legálisan tüzelőt - ördögi kör.
Stiller Ákos
Korábban még az is előfordult, hogy hajléktalanokra íratták, majd egyszerűen letarolták az erdőt. Ez a módszer ma már nem jellemző, de az erdőt manapság is őrizni kell, különösen akkor, ha lakott terület közelében van - ismertette a helyzetet Csomós János, Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Erdészeti Igazgatóságának vezetője.
Stiller Ákos
Alacsony fűtőértékű, de legalább legális forrásból származó faléceket fűrészelnek egy észak-magyarországi család egyetlen szobájában. Az erdőben leginkább az akácot és a fenyőt keresik a tolvajok.
Stiller Ákos
Idős asszony rőzsével - ez nem a mesében van.
Stiller Ákos
14 évesnek mondja magát egy fiatal, akit épp favágáson érnek tetten Észak-Magyarországon. Tíz fős a család, a faluból naponta járnak az erdőre férfiak, nők, még kisgyerekek is - meséli.
Stiller Ákos
Fiatalkorú fatolvajt ér tetten Csomós János, Borsod-Abaúj-Zemplén Megye Erdészeti Igazgatóságának vezetője.
Stiller Ákos
Stiller Ákos
Nem egyszerre, látványosan fogyatkozik az erdőterület, hanem folyamatosan, szálanként viszik el a fákat.
Stiller Ákos