A JP Morgan mintegy 25 milliárd dolláros, hasznot hozó kötvénycsomagot tett pénzzé, hogy a derivatív-piacon korábban...
A JP Morgan mintegy 25 milliárd dolláros, hasznot hozó kötvénycsomagot tett pénzzé, hogy a derivatív-piacon korábban elszenvedett 2 milliárd dolláros bukását ellensúlyozza. A Reutersnek nyilatkozó szakértők szerint a befektetési bank vezetése hibát-hibára halmoz - először egy olyan eszköz piacán vállalt jelentős kockázatot, amelyet nem értett, most pedig magas hozamot ígérő, hosszú távú kötvénybefektetéseitől válik meg, hogy negyedéves eredményét kikozmetikázza.
Számítások szerint ahhoz, hogy a Jamie Dimon bankvezér által korábban jelzett egymilliárd dolláros egyszeri adózás előtti nyereséget kötvényeladásokból el tudja érni, a JP Morgannak 25 milliárdos állománytól kellett megválnia, melyből származó nyereségéből még 380 millió dollár adót is kell majd fizetnie. A szakértők szerint a bank a jelenlegi piaci környezetben pótolhatatlan tűnő eszközöktől válik meg, ráadásul a teljes veszteséget sem feltétlenül tudja pótolni. Elemzők szerint a derivatíva-pozíciókból származó bukta akár 5 milliárd dollár is lehet, ha az eszköz piaca továbbra is ilyen alacsony forgalmú, és a JP Morgan számára kedvezőtlen árképzésű marad.
A lépés mégis megnyugtathatja a joggal háborgó tulajdonosokat - a JP Morgan részvényeinek árfolyama a Bruno Iskil, ismertebb nevén a Londoni Bálna ügyleteinek bedőlése óta 18 százalékkal értékelődött le, az egy részvényre jutó második negyedévi nyereségvárakozások pedig átlag 1,24 dollárról 90 centre estek vissza a Wall Streeten. A kötvényeladások részvényenként 16 centtel növelnék a bank negyedéves eredményét, közelebb hozva ezzel az év első három hónapjában elért 1,27 dollárhoz. Ezt azonban olyan lépés árán tudja elérni, amelyhez még a 2008-as amerikai pénzügyi válság idején sem kellett fordulnia.