2011. szeptember. 04. 22:20 ecoline.hu Utolsó frissítés: 2011. szeptember. 04. 23:25 Vállalkozás

Nagy balhé várható a tőzsde közgyűlésén

Kedden tartja rendkívüli közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde, melyen ugyan csak egyetlen napirendi pontot vitatnak meg...

Kedden tartja rendkívüli közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde, melyen ugyan csak egyetlen napirendi pontot vitatnak meg a tulajdonosok, de annak kapcsán biztosra vehető a nagy egymásnak feszülés. A tét látszólag nem túl nagy: a fő tulajdonosnak számító Bécsi Tőzsde le akarja cserélni a BÉT kereskedési rendszerét. A jelenlegi, MMTS nevű rendszernek ugyan semmi baja, de az osztrákok szerint a XETRA rendszerre való átállás jelentős forgalombővülést hozhat, mivel azt előszeretettel használják a világ legnagyobb befektetői is.

A BÉT kisebb tulajdonosai, zömmel a hazai brókercégek nem hisznek a XETRA forgalombővítő hatásában, főleg, hogy életciklusa kérdésessé vált. A XETRA annak a Deutsche Börsének a rendszere, mely egyesül a Euronext-tel, s jó esély van arra, hogy utóbbi rendszerét használja majd az új társaság. Épp ezért szeretnék tudni a magyar brókercégek, hogy van-e valami garancia a XETRA hosszú életére, vagy csak a fő tulajdonos akar rájuk terhelni a váltással hatalmas költségeket - feleslegesen.

A hazai brókercégek fő félelme az, hogy az osztrákok a XETRA révén megpróbálják Budapestről Bécsbe áthelyezni a forgalmat, amit az elszámolás lenyúlása követhet. Márpedig az elszámolóház, a Keler pénzgyárnak számít, annak osztalékából jókora nyeresége van a tőzsdének, illetve valamennyi BÉT-részvényesnek. Ennek egy pillanat alatt vége szakad, ha az elszámolást kiviszik az országból. S az is logikus, hogy ha a magyar részvények kereskedése Bécs közvetítésével a XETRA-ra kerül, jóval kevesebb magyar tőkepiaci szakamberre lesz szükség.

A hazai cégek ezért még a közgyűlés előtt megpróbálják megkongatni a vészharangot, érveiket hétfőn teszik közhírré egy sajtótájékoztató keretében. Ettől viszont még az osztrák többség simán átnyomhatja a közgyűlésen a XETRA-váltást. Kérdés, megreckírozzák-e ezt, mivel a hazai brókercégek állami szinte próbálják emelni harcukat a hazai piac védelmében.