Vállalkozás hvg.hu 2024. december. 03. 08:23

Perlusz László focis mondással foglalta össze az erőltetett tempójú minimálbér-emelést

Szerencse (legalábbis tűzszünet az ukrajnai fronton – amit az orosz külügyminiszter kizárt) kellene ahhoz, hogy teljesüljön a hároméves bérmegállapodás alapjául szolgáló gazdasági pálya.

„Ahogy mondani szokták: csak a jó kapusnak van szerencséje!” – summázta a hároméves bérmegállapodás körülményeit és jövőjét bemutató, a Portfolión megjelent publicisztikáját Perlusz László, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének (VOSZ) főtitkára.

Az érdekképviseleti vezető elismeri, hogy a bérmegállapodás optimista. A 2023. év gazdasági visszaesése, vágtató inflációja és az idei év várható nagyon szerény eredménye – különösen a 3. negyedéves recessziós adat – után kellett egy jó adag pozitív jövőkép ahhoz, hogy a 3 és 4 százalék feletti mértékű gazdasági növekedést, meg a 7-8%-os átlagkereset-növekedéseket jelentő dinamikát – párosulva egy megszelídített, egészséges inflációval – el tudjuk fogadni az elkövetkező 3 év makrogazdasági pályájaként.

A kormány zárlatos jósgömbjére kötötték a nagy minimálbér-emeléseket

Bár a felek aláírtak egy hároméves bérmegállapodást, a minimálbér jelentős emelését a jövő éven túl a kormány gazdasági előrejelzéseinek beteljesüléséhez kötötték. A kormány előrejelzései évek óta nem találkoznak a valósággal. Valójában csak annyi biztos, hogy jövőre 9 százalékkal nő a minimálbér és 7 százalékkal a garantált bérminimum.

Perlusz László szerint minden jóra fordul (csökkennek a kamatok, stabilizálódik az árfolyam, beindulnak a beruházások és a fogyasztás), ha Ukrajnában tűzszünetet hirdetnek, és „elérhető közelségbe kerül a béketárgyalások megkezdése”.

Zárójelben jegyezzük meg: Szergej Lavrov orosz külügyminiszter épp a minap közölte Szijjártó Péter külgazdasági miniszterrel, hogy tűzszünetről szó sem lehet, mert azt Ukrajna csak további fegyverkezésre használná fel.

Mindenesetre Perlusz szerint a szerencsén (a gazdasági fellendülésen) túl a munkaadóknak, vállalkozóknak fokozniuk kell a versenyképességüket, termelékenységüket, alkalmazva a legmodernebb menedzsmenttudást és -módszereket, a legkorszerűbb technológiákat, a digitalizációt és automatizációt, és mindezt integrálni kell a teljes termelési folyamatba.

Azonnali áremeléssel válaszolnának a kis cégek egy 10 százalékos minimálbér- és garantáltbérminimum-emelésre

A közép- és nagyvállalatok inkább költségcsökkentést, létszámstopot vagy technológiai beruházásokat terveznek, derül ki a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara minimálbér-kutatásának első jelentéséből.

Munkavállalóként pedig nyitottnak és késznek kell lenni a legkorszerűbb tudás elsajátítására, a kornak megfelelő munkamorálra és a modernizálódó vállalkozásban való értékes – egyre nagyobb hozzáadott érték elérését lehetővé tevő – munkavégzésre, képzéseken való részvétel és élethosszig tanulás által.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. december. 03. 20:00

„Kib*szott okos vagyok!” – így döntötték be Jeffrey Skilling könyvelési trükkjei a világ egyik legnagyobb cégbirodalmát

Az 1985-ben alakult Enron tizenöt év alatt Amerika ötödik legnagyobb vállalatává nőtt százmilliárd dollár feletti forgalommal, a „nyereségességének pedig nincsenek határai, csak ha te állítod fel azokat” – vélték a vezetők. A hihetetlen eredmények kulcsfigurája Jeffrey Skilling – a vállalat egykori tanácsadójából lett vezérigazgató –, aki kreatív pénzügyi ötleteivel a világ egyik legnagyobb vállalati sikerét, majd végül csődjét hozta össze. Nagy csalások című sorozatunk legújabb cikke.